В русия се проведе Международният зимен маратон „Пътят на живота“, посветен на 75-годишнината от пълното освобождение на Ленинград от нацистката блокада през Втората светова война (ВСВ).
Организаторите подчертават, че това е традиция - почит към паметта на героичните защитници и жители на Ленинград, които претърпяха тежки времена, но устояха и запазиха вярата си в крайната победа над врага във Великата отечествена война".
Оценките за броя на жертвите варират, но според историците над 1 милион жители на града стават жертва на въздушния и артилерийски обстрел и глада. По време на войната повечето жители са оцелявали с дажби от само 125 грама хляб на ден и каквато още храна са успеели да купят.
Над 2500 войници и 80 военни машини участваха в парада при температури от около минус 18 градуса. В парада участваше и легендарният танк Т-34, изиграл ключова роля в победата над нацистите и станал символ на смелостта и страданието на нацията по време на войната. Освен историческо въоръжение на парада беше показана и съвременна бойна техника, включително ракетни комплекси "Искандер-М". Парадът завърши с изпълнение на авиационна група за висш пилотаж, включваща шест изтребителя МиГ-29.
По повод годишнината от края на опустошителната блокада на Ленинград Германия дари 12 милиона евро за нуждите на болница и за създаването на руско-германски център, съобщиха външните министерства на двете страни в съвместно изявление.
„Уверени сме, че това доброволно действие ще подобри качеството на живота на оцелелите от блокадата и ще помогне за историческото помирение между народите на двете страни като основа за бъдещи двустранни отношения“, се казва още в него.
Паметни събития, концерти, изложби, доброволчески действия се провеждат от 25 януари до 27 януари в районите на Северозападна Русия, които също бяха засегнати от битката за Ленинград. В европейският регион на Русия Коми тази дата се помни особено в полярната Воркута, където от 1942-а година се доставят въглища за отопление на града и за нуждите на промишлените предприятия.
Събитията отпреди 75 години са запомнени не само в Санкт Петербург и Ленинградската област. Във Вологда, където е работил най-големият евакуационен център по време на Великата отечествена война, тази седмица бе поставен мемориален знак „Ленинградските блокади, които пречиха на живота до голямата победа”.
Добави коментар