Има го т.нар. лед в отношенията между България и Русия и двустранния диалог е зациклил. Имаше едно възстановяване на диалога миналата година със срещата на президента Радев с Путин на най-високо ниво, но все пак този диалог трябва най-сетне да придобие конкретни форми и те да се реализират”, отбеляза Светлана Шаренкова, председател на форум „България-Русия”, пред bTV.
Тя смята, че през последните 15-20 години българската политика към Русия е антинационална. „В България всички казват, че трябва да има добри отношения с Русия и трябва да се развиват равноправни икономически връзки, но реално водената политика е неясна", отбеляза Шаренкова.
Според нея българските политици заблуждават руската страна, че искат нормални, прагматични отношения, но заблуждават и българското обществено мнение.
„Фактите са такива, че няма нито един проект от т.нар. „Голям шлем”, който преди 11 години беше подписан, а всичко се измести към Турция, където в момента се строи „Турски поток”, както и се строят две атомни централи”, каза още Шаренкова. Така България вместо да бъде енергиен център на Балканите, ще се превърне в потребител", добави тя.
Притеснения в отношенията ни с Русия винаги ще има, винаги е имало, посочи и политологът Георги Киряков. Според него българските политици трябва да започнат да мислят като като част от една по-голяма европейска общност. ”В рамките на ЕС ние трябва да развием отношения с Русия, такива каквито са равноправни и взаимноизгодни за нас”, отбеляза Георги Киряков.
Хубаво е да материализираме посещението на руския премиер Медведев, но въпросът е каква ще е цената за това, защото ако не е изгодна и не е пазарна, ние нямаме сметка от никакво материализиране, каза още Киряков.
Добави коментар