Със 104 гласа „за“, 28 „против“ и шест „въздържал се“ депутатите приеха Закона за вероизповеданията, с което опростиха на първо четене дълговете на вероизповеданията.
Със закона се предлага регистрираните по Закона вероизповедания да се освободят еднократно от плащане на неплатените към 31-ви декември 2018 г. публични вземания, с главниците, лихвите и разноските по тях. По данни на Министерството на финансите 8, 267 млн. лева са задълженията на шест регистрирани вероизповедания.
Предвидено е субсидията, отпускана по държания бюджет, да се разпределя от Българската православна църква за източноправославното вероизповедание и от Главното мюфтийство за мюсюлманското. Според измененията държавната субсидия ще се предоставя и за българските православни църковни общини в чужбина. Досега субсидия се предоставяше само на задгранични епархии или митрополии в диоцеза и юрисдикцията на Българската православна църква.
Предложението дойде от Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ в началото на годината и предвижда отпадане на всички задължения, натрупани до края на 2018 г.
Към момента най-големи задължения към хазната има Главното мюфтийство - над 8 млн. лв.
Идеята за опрощаването им накара председателя на БСП Корнелия Нинова да заподозре ГЕРБ и ДПС в договорка. Управляващите нарекоха опасенията ѝ "фалшива новина".
Промените идват едва няколко месеца след последната поправка на закона. И по думите на вносителите им, целят подсигуряване на националната сигурност.
Добави коментар