Бисер Петков: През последните години има двуцифрен ръст на минималната заплата

16:00, 04 апр 19 25 1728 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

През последните години има двуцифрен ръст на минималната заплата в България. Увеличението на най-ниските доходи е в основата на ускорения темп на нарастване на средната заплата в страната. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков пред журналисти след откриването на кръгла маса за напредъка при приложението на принципите в Европейския стълб за социални права, организирана от КНСБ. Той допълни, че за да бъде устойчив ръстът на доходите, е необходимо да има по-голямо нарастване на производителността на труда.

В изказването си по време на форума министър Петков акцентира, че през първата половина на 2018 г. Българското председателство на Съвета на ЕС е поставило необходимостта от постигане на резултати от приложението на Европейския стълб за социални права сред приоритетите в областта на заетостта и социалната политика.

В отговор на специфичните препоръки, адресирани към изпълнение на принципите на Европейския социален стълб, Министерството на труда и социалната политика (МТСП) реализира редица инициативи за подобряване на положението на представителите на уязвимите групи, сред които са Законът за хората с увреждания, Законът за социалните услуги и Законът за предприятията на социалната и солидарна икономика, посочи той.

Петков подчерта, че към момента едно от най-големите предизвикателства пред политиката за хора с увреждания е гарантирането на възможностите им за заетост. За изпълнението на тази цел с новия закон се въвежда квота за наемане на хора с трайни увреждания и се определят нови форми на подкрепа, чийто вид се идентифицира чрез индивидуална оценка на потребностите на всеки човек. МТСП предприе мерки за увеличаване на размера на помощите за целево енергийно подпомагане, както и за разширяване на обхвата на подпомаганите лица. Средствата по това перо за 2019 г. бяха увеличени с 40,4 млн. лв., припомни той.

За приложението на заложените в Европейския стълб за социалните права принципи ключово значение има и развитието на социални услуги за подкрепа на децата и семействата и услугите в областта на дългосрочната грижа за възрастните хора и хората с увреждания, които са един от най-успешните инструменти за насърчаване на тяхното социално включване.

Министерството на труда и социалната политика инициира реформа в сектора. Тя ще се осъществи чрез Закона за социалните услуги, който ще влезе в сила от 01.01.2020 г. и ще гарантира правото на социални услуги на всички хора в България, които се нуждаят от такава подкрепа, каза министър Петков.

Той припомни, че правителството полага усилия за увеличаване на средствата за делегираните от държавата социални услуги. През 2019 г. те бяха увеличени с приблизително 30 млн. лв. и са в размер на 260,9 млн. лв. Паралелно с това беше развита мрежа от услуги в домашна среда чрез осигуряване на личен асистент, социален асистент и домашен помощник.

Към края на февруари 2019 г. услугите в домашна среда са ползвали приблизително 24 400 хора с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват сами. За тази цел в държавния бюджет за тази година са отделени 71,5 млн. лв., които са извън планираните средства за финансиране на социалните услуги.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама