Намесите на Народното събрание са променили по недопустим начин логиката на наказания в Наказателния кодекс. Това коментира деканът на Юридическия факултет на Софийския университет проф. Даниел Вълчев пред БНТ. Като пример той даде предвидената санкция за убийство на горски служител, която е по-тежка от тази за убийството на бременна жена или на министър-председател.
Според юриста ожесточаването на наказателната репресия не води до намаляване на престъпността и това е доказано с множество изследвания.
Велчев посочи, че през последните шест месеца по отношение на развитието на законодателството парламентът е надминал "собствените си спортни постижения". Като примери Велчев цитира промените в Кодекса за социалното осигуряване, който е изменян и допълван 13 пъти за една година, както и закона за бюджета на здравната каса, чрез който се правят поправки в 17 други закона. Продължава и отклонението от правилото, че нормативните актове влизат в сила три дни след обнародването им. Това се прави, за да може обществото да се запознае с тях и този срок не бива да се скъсява, посочи юристът.
Относно предложените от правосъдния министър промени, с които да се въведе възможност за разследване на председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд, както и на главния прокурор, Велчев коментира, че принципът е, че всеки трябва да може да бъде разследван. Това трябва да се уреди обаче, като се гарантира намирането на баланс, така че да не се стигне до саморазправа.
Добави коментар