Свободата на медиите в Сърбия е тревожно изостанала, все по-често е налице натиск чрез сплашване и финансов натиск върху журналисти и медии, които искат обективно да информират. Това е резюме на изчерпателен доклад на Свобода и медия 2019, публикуван от Международната независима организация за свобода, Фрийдъм хаус (ФХ).
В началото на годината Фрийдъм хаус публикува Доклада за свободата в света, Сърбия за първи път от десетилетие и половина напусна категорията "свободни държави" и влезе в категорията "частично свободни". Медиите допринесоха значително за този спад.
Главният автор на прессъобщението на Фрийдъм хаус, заяви пред "Гласът на Америка", че "ситуацията в Сърбия не е най-лошата досега, но е налице значителен спад в свободата на медиите, след като Александър Вучич е на власт и че наистина има сериозна причина за загриженост “.
В днешния доклад на Фрийдъм Хаус правителството на сръбския президент Александър Вучич се сравнява с управлението на унгарския премиер Виктор Орбан, като казва, че "и двамата са съкрушителни за независимата и критична журналистика, следвайки популистки методи. И двамата лидери консолидираха медийната собственост в ръцете на близки сътрудници, което даде възможност на медиите с най-висок рейтинг да подкрепят правителството и да осквернят опонентите си.
С подкрепата на "приятелски медии" и паралелно с разпространението на дезинформация, беше създаден нов инструмент за успешен контрол на медиите, се казва в доклада на ФХ.
Също така се казва, че през последните години са се появили нови инструменти и методи, чрез които нелибералните лидери напълно поеха контрола върху медиите.
„Тези методи са много по-фини от арестите или насилието, които виждаме в традиционните диктатури. Международните участници, които биха искали Сърбия да се съобрази с някои стандарти, не могат да поставят своите пръсти в конкретни тактики, които засягат гражданите не могат да бъдат обективно информирани. Този метод е по-опасен, защото е много хитър и скрит”, казва репутацията.
За да илюстрира за какво става въпрос за контрол, ФХ цитира няколко примера за медийни продажби в ръцете на хора, близки до управляващата Сръбска прогресивна партия.
„В края на 2018 г. брат на висш политик в управляващата партия купи два телевизионни канала с национална честота. Той е и собственик на три интернет портала, радиостанции и девет кабелни програми, според доклад на FX относно миналогодишната продажба на телевизия O2 (B92) и Първа телевизия, закупени от Срджан Милованович, брат на Звездан Милованович”, лидер на прогресивната партия в Ниш.
В друг пример се споменават "постоянни данъчни проверки", което е "доста често срещана легитимна тактика и които могат да навреди на медиите, които минават през тези проверки година след година.
В доклада ФХ смятат, че нелибералните лидери в Сърбия и Унгария са майстори в изграждането на положителни разкази за себе си и за новата реалност, в която държавните медии играят важна роля.
В доклада се казава, че "когато контролираните медии създават паралелна реалност и гражданите разчитат на тези медии да бъдат информирани - промените са трудни, но не и невъзможни."
„Като се има предвид, че ситуацията е много сериозна. Много е трудно, след като веднъж бъдат предприети тези мерки и се променят нормите в страната, много е трудно да се върнем към старата норми”, добави ФХ.
В доклада се заключва, че "не може да се очаква президентът Вучич да позволи промени, но ще продължи да се работи по това".
„Работата става по-лоша и не знам дали сме докоснали дъното. Но гражданите могат да направят нещо: те могат да се борят, да протестират ... Промяната трябва да дойде отвътре, видяхме в други страни: Армения, Етиопия, Малайзия. Нещо подобно се случва. Хората стигат до точка на пречупване и казват, че вече не могат да търпят това”, добави авторът на доклада на Фрийдъм Хаус за Гласа на Америка.
Добави коментар