Педагози започват работа с момчето от Пловдив, разследвано за тероризъм

08:50, 10 юни 19 25 1492 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Инспектори от Детска педагогическа стая започват от днес работа с 16-годишното момче от Пловдив, разследвано за тероризъм, защото е общувало с вербовчик от „Ислямска държава“.

Атентаторът от Пловдив гледал по 30 клипа с камикадзета на ден

Психологът Младен Владимиров коментира пред БНР, че отделянето от семейството, за което настояват от прокуратурата, „няма да има добър резултат върху детето“ и призова психолозите „да бъдат по-щадящи“.

Много важно е сега да говорим за родителите. Не е важно да говорим за институциите, тъй като това ще даде лош знак. Родителите са хората, които са показали, че има промяна. Не институциите са стигнали превантивно до детето, а семейството. Важно е да го кажем, тъй като обществото в момента е силно чувствително към темата за детето и детското… Без да знам кои ще бъдат психолозите, които ще работят, нека те да бъдат подкрепящите специалисти“.

Радикализиран младеж от Пловдив правил бомби, вербуван бил от Ислямска държава

Няма как родител на 16-17-годишно дете да направи определени стъпки, за да бъде то в безопасна среда, предупреди Владимиров и призова родителите да говорят с детето си „като с дигитално дете, още когато то започне да се формира и му дадем за първи път дигитално устройство и да изграждат отношение на доверие“:

Учим нашите деца как да работят с ножове или с електроуреди, но си представяме, че технологиите ще бъдат нещото, на което те ще се самонаучат. Няма такова нещо. Интернет е изключително опасно място. В интернет децата изкарват най-голямата част от времето и там задоволяват любопитство си. Там детето се справя със своята самота“.

В България има „изключително добре подготвени специалисти“ – педагози, педагогически съветници и психолози, които да работят с детето, категоричен е психологът Владимиров. Проблемът е, че „тези различни видове специалисти ще внесат различен тип експертиза и различно говорене по проблема“:

„Тук трябва да кажем, че сме длъжници на нашите деца, тъй като в последните години ние не правихме политики за всички деца, а политики за уязвимите деца - така наречените „деца в риск“. Държавата направи опит през „Стратегия за детето“ именно да насочи превантивно усилията на всички видове институции, тъй като местната власт е големият длъжник“.

Родителите трябва да бъдат в центъра на решаването на проблемите на детето, а всички специалисти – подкрепящи, убеден е психологът, според когото вече е време да говорим за семинари за родители и за „съвсем различно отношение към детето, извършило противообществени прояви“.

Въпреки молбите на Прокуратурата да не се разпространяват допълнителни детайли за самоличността на детето от Пловдив, в публичното пространство вече се знае от коя гимназия е, а вероятно и в кой клас. Според психолога момчето ще се върне на училище с етикет на „жертва“ или „терорист“ и рискува да бъде отхвърлено от съучениците си или превърнато в герой от по-проблемните деца.

Експертът по международна сигурност Димитър Гърдев подчерта, че „интернет свързва умовете на хората, а радикалните движения представляват интелектуални доктрини“. Казусът от Пловдив доказва, че не е необходимо познание по арабски, за да бъде радикализиран някой, тъй като детето е общувало с вербовчика си на английски. Гърдев изтъкна, че е важно хората да се интересуват от политика, защото и тя е вид интелектуална доктрина и създава „защитна стена“.

„В държавите, откъдето идат най-големите терористи, не се интересуват от политика“, допълни той.

Според Гърдев сред мюсюлманите у нас „няма достатъчна активност да разобличават такива радикални ислямистки секти и течения“, а „борбата с тази доктрина е тяхна работа“, тъй като хората извън исляма не могат да намерят достатъчно аргументи.

Контролът върху социалните мрежи също е недостатъчен, изтъкна експертът по международна сигурност. Той даде пример, че когато дете има профил в социалните мрежи, ограниченията във възрастта за гледане на филми и т.н. стават излишни, тъй като то реално има достъп до всякакъв вид съдържание. Той изтъкна, че в Европейската комисия е имало предложение за единна процедура за приемане на мерки и за категорично изтриване на забранено съдържание като например ислямистките сайтове.

Гърдев е убеден, че е необходимо и създаване у нас на антитерористични центрове по американски модел.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама