Air New Zealand ще сложи край на забраната за персонала за видими татуировки, което се оценява като ход, който ще позволи на персонала да изрази културно и индивидуално разнообразие.
Някои новозеландци с майорски произход носят татуировки, за да отбележат генеалогията и наследството си.
Авиокомпанията заяви, че от първи септември всички служители ще могат да показват "неофанзивни" татуировки по време на работа.
Казва се, че налице е все по-широко възприемане на татуировките като средство за лично изразяване.
Ограниченията на татуировките на авиокомпанията предизвикаха критики и някои я обвиниха в лицемерие за използването на други аспекти на маорската култура - като език и символи - в маркетинговите си усилия.
Местните медии също съобщиха, че промените в политиката идват след случаи с лица, на които е отказана работа в Air New Zealand заради видими татуировки.
Главният изпълнителен директор на Air New Zealand Кристофър Луксън заяви, че фирмата иска да приеме многообразието и да позволи на служителите "да изразят индивидуалността или културното наследство".
"Искаме да освободим всички наши служители, включително униформени служители, като кабинен екипаж, пилоти и екипи за обслужване на клиенти на летището, които за първи път ще имат възможност да имат неофанзивни татуировки, когато носят униформите си", каза Луксън.
Авиокомпанията заяви, че проучване е установило, че един от всеки петима възрастни новозеландци има поне една татуировка, като над 35% от хората под 30-годишна възраст са татуирани.
За хора с маорски произход маркировките, известни като moko kauae, се врязват в кожата с помощта на длета. Те са свещена традиция, която обозначава връзките на човека със семейството и културната им идентичност.
От Air New Zealand заявиха, че отмяната на забраната идва след продължило пет месеца проучване с клиенти и персонал.
Говорител на националния превозвач заяви, че ще "третира татуировки като реч", за да се определи какво ще се счита за обидно.
Добави коментар