В операционни зали на световно ниво оперират от днес трансплантолозите от Военномедицинска академия. Те са напълно обновени и оборудвани с най-съвременна апаратура, което позволява на специалистите от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология да развиват още по-успешно дейността и да въвеждат последни тенденции в тази област.
Залите са облицовани с панели от неръждаема стомана, които на практика нямат срок на годност. Изградени по този начин, те са изключително лесни не само за поддръжка, но и за ревизия - панелът се сваля за няколко минути и се поставя за същото време, т.е. операционната зала може да бъде реконструирана и дооборудвана с нова апаратура в рамките на няколко часа. Подменени изцяло са също климатизацията, вентилацията, ВиК и електроинсталацията.
„Изключително съм доволен, че успяхме да доведем до успешен край точно този пилотен проект. Той показва две неща. Първо, че голямото усърдие, качествената работа и нововъведенията от екипа на проф. Владов не могат да останат незабелязани от ръководството на Академията. Именно това е екипът, който представя иновациите в хирургията не само в нашата болница, но и в републикански мащаб. Другото е, че ръководството гледа с особено внимание и грижа към трансплантационната програма.”, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Точно в тези операционни се случваше чудото – трансплантацията на черен дроб. И мисля, че сега, в тези прекрасни условия, резултатите ще бъдат още по-добри, а персоналът ще се чувства още по-удобно по време на операциите”, допълни проф. Мутафчийски.
„Тези операционни имат богата история. Тук беше направена първата трансплантация на черен дроб, заедно с проф. Мутафчийски. След това беше присаден черен дроб от жив донор, от възрастен на възрастен. По-късно тук се случи и първата ретрансплантация в България”, припомни проф. д-р Никола Владов.
„Екипът ни дава цялото си сърце и душа за работата си. И мисля, че тези операционни са награда за труда на всички. Искам да благодаря на ръководството на ВМА, на проф. Мутафчийски, с когото сме започнали заедно тук, че оцени онова, което правим и сега ни дава възможност да надграждаме. Благодаря на целия екип!”, обърна се към колегите си хирурзи, анестезиолози и операционни сестри началникът на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология.
През есента новите операционни ще бъдат домакин и на традиционното международно „училище за хирурзи”, което проф. Владов организира. Темата на курса, който ще се проведе между 13 и 15 ноември 2019 г., този път е „Мултидисциплинарен подход при лечението на чернодробните метастази при колоректален карцином”.
Добави коментар