Резултатите на зрелостниците тази година на матурите по Български език и литература (БЕЛ) и по История и цивилизация, са по-ниски.
Това обобщение от майската сесия на матурите направи на пресконференция зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
Средната оценка по БЕЛ е добър 4,06, а на втория държавен зрелостен изпит е много добър 4,67.
Традиционно задачите по БЕЛ за слято и полуслято писане и разпознаването на цитат в художествен текст се оказват трудни за учениците. Освен това от МОН подчертават и честите грешки, свързани с разпознаване на термини и чужди думи като "хронометър" например.
Повече ученици пишат аргументативен текст. Двойно се е увеличил процентът на учениците, които преписват творбата, вместо да създадат аргументативен текст по художественото произведение. Намалява и броят на зрелостниците, които се справят със задачата да направят резюме на държавния зрелостен изпит по български език и литература.
Най-висок брой точки учениците са получили по немски, френски, испански език, химия и опазване на околната среда. По история и цивилизация се отчитат по-нисък брой точки, а по английски език резултатите са се повишили.
Зрелостниците, положили изпит по БЕЛ, са 49 341. С около десет хиляди по-малко са явилите се на втория задължителен изпит.
С пълни шестици могат да се похвалят 226 зрелостници. Слабите оценки на матурите са се увеличили спрямо 2018 година с около 300 ученици.
Най-голям брой ученици са се явили на изпит по английски език, следвани от биология и география. От МОН отчитат, че по география, биология и БЕЛ са постигнати най-ниски резултати, въпреки че това са предмети, които са предпочитани от зрелостниците.
Разград, Ямбол и Силистра са градовете, където се наблюдават най-ниски резултати на матурите, докато най-високи оценки са получили учениците от столицата.
Двойно повече зрелостници преписват текста, без да разсъждават по него
13:40, 14 юни 19
25
1237
Шрифт:
Добави коментар