Гърция подписа с международен консорциум договор за предоставяне правата за проучване и добив на въглеводород в морските зони Западен Крит и Югозападен Крит, съобщава гръцкото Министерство на енергетиката и околната среда. В консорциума влизат световноизвестните компании „Total” (40%), „ExxonMobil” (40%) и гръцката „Hellenic Petroleum” (20%), предава БГНЕС.
На церемонията по подписването присъства министър-председателят Алексис Ципрас, който заяви, че това е исторически ден, тъй като Гърция прави голяма и решителна крачка към използването на своето енергийно богатство.
„Гърция, която е най-важният енергиен възел в Източното Средиземноморие и на Балканите, започва да осъществява плана си да се превърне в държава, произвеждаща енергия”, заяви Ципрас. Според него, подписването на договора ще допринесе за по-нататъшно разширяване на големите инвестиции в страната и укрепване на доверието в потенциала на гръцката икономика.
Премиерът подчерта, че проучванията на Крит са свързани с откриването на големи находища въглеводород в Египет, Израел и Кипър, основно на природен газ.
От гръцка страна договорът е подписан от министъра на околната среда и енергетиката Йоргос Статакис и от президента на гръцката компания за управление на въглеводороди (YEDE) Янис Басиас.
За провеждането на геоложки проучвания още през 2017 г. са определени райони с площ 20, 058 хил. квадратни километра западно от Крит и 19, 868 хил. квадратни километра югозападно от острова.
Периодът на проучванията ще продължи 8 г. (с възможности за удължаване), като през това време ще се извършат сеизмични и геохимически изследвания, както и сондажи на дълбочина 4 хил. м. В споразумението са разписани и мерките по опазване на околната среда.
Във всеки от морските райони Гърция ще получи по 1,5 млн. евро при подписването на договора (signature bonus) и такси от площта на общата повърхност (surface fees) – около 2,5 млн. евро по време на трите етапа на проучване в рамките на 8 г. През периода на експлоатация на Гърция следва да й бъдат изплатени такси в размер на 2 хил. евро годишно за всеки квадратен километър, в зависимост от обема на добитото количество въглеводород.
Добави коментар