Работодателите отново няма да участват в преговорите за минимални осигурителни доходи, става ясно от писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели до министъра на труда и социалната политика.
В последните 4 години национално представителните работодателски организации се обявиха за незабавна отмяна на минималните осигурителни доходи по длъжности и икономически дейности и отказаха участие и в преговорите по темата за 2017 г., 2018 г. и 2019 г.
Те посочват, че административно определяните прагове на минимални осигурителни доходи се разминават драстично с икономическото състояние на отделни сектори и предприятия, с динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените.
Според тях този подход увеличава сивия сектор, оказва натиск върху заетостта в отделни региони, сектори, предприятия в депресивно състояние, на уязвимите социални групи с ниска квалификация, като намалява нетното възнаграждение на наетите лица.
Работодателите отбелязват също, че подобни механизми за определяне на прагове на минималните осигурителни доходи по отделни професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС.
Налице е и значително забавяне на обсъжданията между социалните партньори и държавата по изготвяне на механизъм за определяне на МРЗ. Същевременно, приетата правителствена средносрочна бюджетна прогноза предвижда нарастване през 2020 г. на минималната работна заплата с 9,8%, при драматично изоставащ ръст на производителността на труда.
Добави коментар