Публикувана в 06:32, обновена в 07:29
Южна Корея проявява интерес към участие в изграждането на инсталацията за RDF-гориво на София. Това стана ясно след двустраната среща на премиера Бойко Борисов и южнокорейският ву колега Ли Нак-йон. Инсталацията ще струва 157 млн. евро.
„Разчитаме, че правителството на Република Корея ще бъде наш партньор в усилията да постигнем реални резултати в сферите с голям потенциал за взаимодействие”, изтъкна министър-председателят Бойко Борисов.
По думите му перспективни за сътрудничество са високите технологии, машиностроенето, транспорта, образованието. В сферата на информационните и комуникационни технологии компании от двете страни също биха могли да си сътрудничат, включително в научно-изследователската и развойна дейност. Премиерът Борисов изрази надежда корейски фирми да последват опита на други водещи в това отношение държави и да открият в България свои развойни центрове.
От взаимен интерес са също възможностите, които корейските строителни фирми имат за инвестиции в областта на пътната инфраструктура в България. Министър-председателят Борисов посочи, че те биха могли да се включат в редица инфраструктурни обекти у нас чрез механизма на публично-частното партньорство.
Българският премиер акцентира и върху интереса на страната ни да привлече повече туристи от Република Корея. Борисов изтъкна и значението на българо-корейската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, която е важен инструмент за взаимодействие.
Двете страни подписаха меморандуми за сътрудничество в сферата на енергетиката и външните работи.
Министерството на енергетиката на Република България и Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея подписаха Меморандум за разбирателство. Документът предвижда подпомагане сътрудничеството между двете държави в областта на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност. Меморандумът ще насърчи участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката, както и ще подкрепи развитието на отношенията между България и Република Корея в сферата на използването на ядрената енергия за мирни цели.
Меморандумът за разбирателство предвижда още обмен на експерти и сътрудничество между енергийни компании и научни институти на двете страни в областта на новите енергийни технологии. Енергийни компании и научни институти от България и Република Корея ще си сътрудничат в сферата на новите технологии с цел повишаване на енергийната ефективност и опазване на околната среда.
Документът бе подписан от извънредния и пълномощен посланик на България в Република Корея Петко Драганов, а от страна на домакините – от министъра на търговията, индустрията и енергетиката Йо Мун-хи.
Меморандум между министерствата на външните работи на Република България и Република Корея за съвместни чествания на 30-ата годишнина от установяване на дипломатически отношения между двете страни бе подписан в Сеул. Началото им е поставено на 23 март 1990 г.
Документа подписаха заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев и неговият колега – заместник-министърът на външните работи на Република Корея Чо Сей-Юн
Премиерът заяви, че е бел поздравен за избора на Кристалина Георгиева за шеф на МВФ.
Корейският премиер благодари за предоставения статут на корейските фирми на стратегически инвеститор.
Добави коментар