Доклад на ЕС: Задържаните в България често са подвеждани за правата си

15:10, 27 сеп 19 25 2070 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Често задържаните в България не научават правата си по надлежния ред, биват лишавани от защита и подвеждани да дават показания в рамките на "беседи".

Това сочи доклад на Агенцията на ЕС за основните права, представен днес. За съставянето на документа са били извършени проучвания в нашата страна, Австрия, Дания, Франция, Гърция, Холандия, Полша и Румъния, съобщава БТА.

Доклад: Речта на омразата е в посланията на всички партии в България на изборите за ЕП

В цитираните свидетелства от България неназовани адвокати твърдят, че много често полицията не посочва ясно причината за лишаване от свобода в заповедта за задържане. Преди идването на защитник със задържания се водят "беседи". Така задържаният нерядко писмено заявява неща, за които дори не е бил питан, в желанието час по-бързо да бъде освободен.

Често задържаният не е официално лишен от свобода и с това обяснение му се отказва достъп до адвокат. Случва се водилите "беседите" по-късно да се явяват като свидетели по делото.

В 99% от случаите на задържане гражданинът не получава информация за правата си - да повика адвокат и да мълчи, твърдят още защитниците.

Едва когато се състави протокол след "беседа", това се превръща в свидетелски показания от полицейски разпит. Често оправданието е, че "беседата" е водена, преди да бъде назначен водещ случая следовател, който може да уреди достъпа до адвокат.

"Грийнпийс": България е сред най-големите замърсители със серен диоксид

Задържаните се страхуват от цената на адвокатската закрила, заявяват защитниците. Според свидетелства на организация за наблюдение на основните права, документите за задържане се попълват набързо, като в тях се посочват членове и алинеи от закони, без лишеният от свобода да може да провери тяхното съдържание.

Цитирани са твърдения на попадали в арестите, според които при задържането им не са били изяснени причините да бъдат лишени от свобода. В доклада е залегнало твърдението на полицай, според когото задържаните "нямат нужда" от адвокат при 24-часово задържане. Защита е необходима, едва когато се решава дали да бъде повдигнато обвинение, твърди полицаят, чието мнение е в пълно противоречие с правилата в ЕС.

Посочено е и уточнението на български съдии, които отбелязват, че разпити, водени в отсъствието на адвокат, нямат правна стойност и не са годно доказателство.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама