Европейските финансови министри договориха детайлите на сравнително малък по размер бюджет за инвестиции и реформи в рамките на еврозоната, който ще започне да функционира от 2021 година.
Бюджетът на еврозоната, известен като Бюджетен инструмент за конкурентоспособност и конвергенция (BICC) се очаква да бъде финализиран догодина и да започне да функционира през 2021 година, заяви председателят на Еврогрупата - Марио Сентеро, предаде БТА.
"Ще разполагаме с нови стълб в подкрепа за еврото", посочи Сентеро на пресконференция след края на редовната среща на финансовите министри от еврозоната.
Бюджетът на еврозоната ще бъде в размер от около 17 млрд. евро. Това отговаря на дела на страните-членки от еврозоната от 25-те млрд. евро, които Европейската комисия предложи за подкрепа на реформи в ЕС.
Правителствата от еврозоната също така се съгласиха, че могат да увеличат този размер на бюджета чрез междуправителствено споразумение, като детайлите трябва да бъдат изчистени преди началото на новия дългосрочен бюджетен период за Европейския съюз от 2021 година.
Държавите от еврозоната ще получат обратно под формата на финансиране от бюджета поне 70% от това, което те плащат за него, като в същото време съфинансираните проекти от бюджета ще бъдат за 25% от неговия размер.
Еврогрупата се договори, че 80% от парите от бюджета ще бъдат отпускани, като се използват два критерия - население и инверсен БВП на глава от населението, докато останалите 20% могат да бъдат използвани за реагиране на специфични предизвикателства на даден страна-членка, като се подкрепят пакети от реформи и инвестиции, които са особено амбициозни.
Сумата от средствата, предоставени от самите правителства за бюджета на еврозоната, ще могат да се намаляват наполовина при тежки икономически обстоятелства, определени от бюджетните правила на целия ЕС.
Шефът на Еврогрупата Марио Сентено, който е и финансов министър на Португалия, също така отбеляза за настъпващите икономически рискове, най-вече свързани с Brexit и подчерта, че фискалните правителствени политиките не трябва да се затягат, ако има допълнителен икономически спад.
Добави коментар