Стоян Мавродиев: Сделката за EVN е пример за брутална пазарна манипулация

16:13, 14 окт 19 25 2858 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

"Сделката за EVN е пример за брутална пазарна манипулация", заяви главният изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев, цитиран от DarikNews.bg.

В качеството си на бивш председател на Комисията по финансов надзор (КФН) в период 2010 – 2016 година той даде показания пред Специализирания наказателен съд по делото, образувано заради продажбата на държавния дял от EVN. Подсъдими по него са бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков, на които прокуратурата повдигна обвинени заради занижените цени на сделката. С обвинение по делото се сдоби и бизнесменът Иво Прокопиев, който според прокуратурата е подбудил Дянков през 2010 г. да разпореди на шефа на Агенцията за приватизация да възложи оценката на последните държавни 33% в EVN на консултантската фирма „Булброкърс“. Целта, според държавното обвинение, е била инвестиционният посредник за продажбата на миноритарния дял да получи облага от над 1,2 млн. лева.

Спецсъдът гледа делото срещу Дянков, Прокопиев и Трайков

„Тя доведе да сериозно нарушение на интересите на българската държава, изразяващо се в загуба на десетки милиони левове. От една страна, това е нанесло щети на българския бюджет и на данъкоплатците, а от друга – препятствало е възможността тези средства да отидат за полезни дейности“, коментира след съдебното заседание Мавродиев.

Според него заради действията на „Булброкърс“ страната ни не е успяла да постигне реалната пазарна цена, на която да продаде оставащия държавен дял на енергоразпределителното дружество, с което е значително ощетен държавният бюджет.

„След като направихме проверките на „Булброкърс“, след приключването на аукциона за продажбата на акциите на EVN, тогава се установиха всички тези нарушения“, уточни бившият председател на КФН.

Той обясни и механизма на пазарната манипулация.

„В рамките на кратко време – около 15 минути, се подават заявки за покупка на определени обеми акции, като цената се увеличава с около 1% на всяка следваща заявка. В крайна сметка тези сделки, по единично и в съвкупност, практически блокират възможността на останалите потенциални купувачи да си купят акции в този аукцион“, смята Мавродиев.

Според него това вариантите са били два. Първи – всичко купува EVN, а втори – блокиране на останалите оферти, така че никой друг да не може да купи акции, което на практика проваля на практика аукциона. „Очевидно се е реализирала хипотезата по вариант едно“, заключи Стоян Мавродиев.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама