Евродепутатите приеха промени в Европейският фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ), така че да включва подкрепа за работници, засегнати от оттегляне на Обединеното кралство от ЕС без сделка.
Към момента правителствата на ЕС могат да кандидатстват за средства по линия на ЕФПГ за работници и самостоятелно заети лица, които са загубили работата си в резултат на глобализация или икономическа криза.
Промените, одобрени днес от Европейския парламент, уточняват, че в обхвата на ЕФПГ трябва да попадат също и работници и самостоятелно заети лица, които са били съкратени или са престанали да упражняват своята дейност в резултат на значителни отражения върху бизнес модели, растежа и заетостта, причинени от оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС без споразумение.
Законодателството беше прието с 516 гласа „за“ срещу 23 гласа „против“ и 17 „въздържал се“
Промените в регламента ще влязат в сила в деня, след който Договорите спрат да се прилагат за Обединеното кралство, в случай че няма споразумение за оттегляне. Настоящият регламент, обаче, не се прилага ако се сключи споразумение преди датата на оттегляне на Обединеното кралство.
Държавите-членки и Европейският парламент трябва да одобрят всички заявления за помощи по ЕФПГ. След като те бъдат одобрени, ЕС покрива 60%, а държавите от ЕС останалите 40%. От 2007 г. насам, 70 000 работници са получили финансова помощ по линия на ЕФПГ.
Добави коментар