Защо трябва да се прегръщаме по-често?

19:40, 12 дек 19 / Любопитно 25 2782 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

В свят, в който повечето хора се превръщат във все по-апатични, егоистични и затворени, прегръдките ни напомнят, че всички ние сме просто хора, които искат да обичат и да бъдат обичани, нуждаещи се да се свържем на по-дълбоко ниво с малко смислено взаимодействие.

Независимо дали се чувствате изгубени, пропаднали в борбите на ежедневието или просто тъжни и празни, понякога една прегръдка е всичко, от което се нуждаете, пише „Сабах“.

И според психиатъра и психотерапевта доц. Радван Юнай, всеки ден трябва да се възползваме от лечебната сила на прегръдките и да не се лишаваме от този акт, който е мощен двигател на здравето и имунитета.

Изтъквайки, че отскоро медицинските изследвания за щастието и доверието набират скорост, Юнай казва: „В днешно време, когато самотата и индивидуалността са толкова на преден план, необходимостта да се отговори на въпроси като„ защо не сме щастливи? “ и „какво правим грешно?“ става все по-очевидна и необходима. В този момент науката сочи окситоцина като отговор."

Окситоцинът, наричан още „хормон на любовта“, се произвежда в хипоталамуса и се секретира от хипофизната жлеза в основата на мозъка. Той играе важна роля както за мъжките, така и за женските репродуктивни функции - от сексуалната активност до раждането и кърменето.

„Като хормон, свързан най-вече с репродукцията, окситоцинът се отделя в големи количества по време на и след раждането. Той влияе на майчинското поведение. В някои моменти обаче той помага да се изгради доверие и лоялност между съпрузите, насърчава любовта, социализацията и разбирането и повишава симптомите на тревожност“, казва Юнай.

Турският лекар предупреждава, че липсата на окситоцин може да предизвика арогантност, несигурност, отчуждение от обществото и редица психологически разстройства, както и да повиши склонността към лъжа.

Подчертавайки, че прегръщането и гушкането е най-лесният начин да увеличим секрецията на окситоцин в ежедневието си, той казва: "Изглежда, че сме забравили да се прегръщаме заради стреса в ежедневието, умората, самотата, икономическите проблеми, както и да отделяме достатъчно време един за друг."

Въпреки че прегръдката има много подкрепени от науката ползи за здравето, д-р Юнай изброява 20 причини, поради които прегръдките са толкова полезни за нас:

1. Това е най-лесният и бърз начин да се почувстваме щастливи.

2. Чувстваме се по-сигурни и се справяме с живота по-лесно.

3. Даваме успокоение на другите. Правим нашите приятели, съпрузи и деца по-сигурни около нас. Повишаваме тяхното самочувствие.

4. Прегръщането е най-красивата форма на общуване; улеснява разбирането или споделянето.

5. Намалява нашите притеснения. Ние помагаме на другите да се почувстват по-спокойни, а притесненията им да се вземат почивка.

6. Ставаме по-социални. Чувстваме се по-комфортно в обществото.

7. Карат ни да се чувстваме по-малко стегнати, неспокойни и нервни. Можем по-лесно да се справим със стреса.

8. Помагат ни да спим по-добре през нощта и да се събудим, чувствайки се заредени с енергия, готови за новия ден.

9. Това ни прави по-защитени с помощта на най-близките и най-скъпите ни.

10. Ставаме по-състрадателни.

11. Помага за намаляване на болката и е един от най-добрите начини за справяне с мъката.

12. Нашите ангажираност и лоялност към нашите приятели, съпрузи и деца се увеличават.

13. Имаме по-искрени отношения, свободни от лъжи.

14. Прегръдките са ключови за по-леката бременност.

15. Те могат да помогнат за предотвратяване на следродилна депресия при майката. Те също могат да засилят кърмата.

16. Прегръщането и гушкането засилват интимността между партньорите.

17. Нашите семейни партньори ни изглеждат по-привлекателни, когато ги прегръщаме по-често.

18. Прегръдките ни пречат да се впускаме в ненужни битки, конфликти и спорове в отношенията си.

19. Помагат ни да се влюбим и да останем влюбени. Те облекчават сърдечната болка.

20. Може би най-голямата полза от прегръдката е способността да ни предпази от депресия. Тя ни позволява да се справим със стреса в ежедневието по най-простия, постоянен и лесен начин. Намалява времето на лечение при дълги, изморителни психологически или психиатрични процеси.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама