Освен това последният доклад на ЕК показва, че нашите пациенти доплащат 50% от здравните услуги, когато боледуват.
Според изпълнителният директор на Здравноосигурителен фонд „Доверие” и бивш министър на здравеопазването Мими Виткова здравната система е „прост аритметичен сбор от търговски субекти и затова има ред проблеми."
Диспропорциите в системата са другият огромен проблем, който води до липса на медицински работници.
След като медицински сестри пренощуваха под прозорците на властта, те получиха покана за среща с премиера Бойко Борисов. Те заявиха, че не искат пари, а промяна на цялата система.
Дори сестрите посочват излишното приемане на пациенти в болница, за да си докарат пари, поясни Виткова.
„Как да си обясним това, че население, което е намаляло с два милиона души, а генерира хоспитализации два пъти повече в сравнение с един период, когато никой никому не е пречил да приема болните в болници и са били по-малко приетите”, коментира експертът.
Според Виткова трябва да се остойностят клиничните пътеки и да покаже кое колко струва.
"Много застрахователи не се интересуват за какво се взимат пари, но когато ние кажем това не е законосъобразно, пациентът казва: ''Вие търсите повод да откажете плащане''. Но ако държавата каже това е незаконосъобразно, човек може да отиде законно да си потърси взетите пари от този, който ги е взел", поясни още тя.
Оказва се, че пациентът доплаща около 50% от здравните услуги, според последния доклад на ЕК, когато боледуват, не когато е здрав, каза още специалистът.
Виткова приведе и куриозен пример, че от минималната заплата на пациентите се взимат 10%, за да се помогне на пациента да попълни документите си в болницата.
Добави коментар