Експлодиращи гранати и картечници от пиратки са хит сред пироманиаците тази година. Могат ли модерните фойерверки да се окажат опасни? И кои са най-рисковите изделия на пазара, иззети от контролните органи? Проверка на Нова телевизия отговаря на тези въпроси.
Заради атрактивните ефекти и сравнително ниските цени гранатите и картечниците (низ от пиратки, които гърмят една след друга) са сред най-предпочитаните на пазара тази година. При последните проверки на пазара контролните органи установяват, че почти всяко десето пироизделие е потенциално опасно.
Бебетата, които проплакаха по света през 2019-а
Гърмящите бомби се внасят предимно от Китай, а легалните им варианти спадат към категория 3 - с най-висока степен на опасност при любителските пироизделия на пазара. Според инструкциите те трябва да се продават само на пълнолетни. А след запалване на фитила трябва се отдалечим на поне 15 метра дистанция. Ако не успеем да направим това, може да се нараним или временно да загубим слуха си.
През последните години инцидентите с пироизделия намаляват. Въпреки това всяка зима десетки преминават през спешните кабинети в страната, тъй като не са спазили указанията върху опаковките.
Контролните органи съветват да не купуваме пироизделия на черно, защото рискуваме да попаднем на стока с изтекъл срок на годност или дефекти.
Добави коментар