Общото събрание на ООН прие резолюция, която ще постави началото на процес за
изработване на нов международен договор за борба с киберпрестъпността въпреки възраженията на ЕС, САЩ и други страни, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Резолюцията, чийто автор е Русия, беше одобрена в 193-членния световен орган със 79 срещу 60 гласа и 33 въздържали се.
Резолюцията предвижда да бъде създадена експертна комисия, представляваща всички региони на света, която "да изработи всеобхватна международна конвенция за противодействие на използването на информационните и комуникационните технологии за криминални цели". Посочва се, че през август 2020 г. комисията ще се събере, за да съгласува план за дейността си.
Заместник-постоянният представител на САЩ в ООН Черит Норман Чалет заяви пред събранието преди гласуването, че "тази резолюция ще подкопае международното сътрудничество в борбата с киберпрестъпността във време, когато засилването на координацията е от изключително важно значение".
"Сред държавите членки няма консенсус за нуждата и ползата от изработването на нов договор", каза тя. "Това само ще попречи на глобалните усилия за борба с киберпрестъпността", добави зам.-постоянният представител на САЩ.
И Чалет, и финландският представител, който говореше от името на Евросъюза, подчертаха, че съществуващата междуправителствена експертна група на ООН за киберпрестъпността вече се занимава с въпроса дали е нужен такъв договор.
"Грешка е да се взема политическо решение за нов договор, преди експертите по киберпрестъпността да са имали възможност да дадат препоръки", каза Чалет, добавяйки, че резолюцията "предопределя" и "ще подкопае" работата на експертите.
Руският представител подчерта, че резолюцията изисква новата комисия да вземе под внимание резултатите от работата на експертната група по киберпрестъпността, които се очаква да излязат догодина, и Москва подкрепя това. Той допълни, че работата по новата конвенция ще започне по същество през 2021 г.
Добави коментар