Изследователи от Университета в Белград и Университета в Прищина направиха проучване на над 2000 студенти в двете висши училища относно навика им да пушат и симптомите на депресия. Резултатите, публикувани в изданието „PLOS ONE” сочат, че сред студентите, които пушат редовно, процентите на клинична депресия са два до три пъти по-високи, отколкото сред колегите им непушачи, предаде БТА.
Всъщност 14% от пушачите в Университета в Прищина страдат от депресия в сравнение с 4% от непушащите студенти, докато в Белградския университет 19% от пушачите страдат от депресия в сравнение с 11% от непушачите.
Изследователите също така са отчели и икономическия и социален произход на студентите, участвали в проучването.
"Нашето проучване добавя още категорични доказателства към вече съществуващите, че тютюнопушенето и депресията са тясно свързани", каза авторът на изследването Хагай Левайн от Университета в Йерусалим. "Въпреки че може да е твърде рано да сме напълно уверени, че тютюнопушенето причинява депресия, изглежда, че тютюнът има неблагоприятен ефект върху психичното ни здраве", сподели Левайн.
Това не е първият път, в който изследователските проучвания очертават връзки между депресивните състояния и вредния навик.
Проучване от 2017 г., проведено от изследователи от King’s College в Лондон и Карловия университет в Прага показа, че 66,3% от пациентите с умерена или тежка депресия, които са отказали цигарите, не са имали симптоми на депресия само година година след отказването.
Добави коментар