Германската полиция разследва продажбата на бира, на чийто етикет са изписани нацистки символи, съобщи bTV.
Разследването се води в навечерието на 75-ата годишнина от освобождаването на лагера на смъртта Аушвиц и почитането на жертвите на Холокоста.
Пивото се продава в градчето Бад Бибра, провинция Саксония-Анхалт, пише ВВС.
Етикетът на бутилката е кафяв – наподобяващ кафявите униформи на нацистите. Изобразен е и гербът на Третия райх – имперски орел, държащ лавров венец. Вътре във венеца обаче не присъства свастиката, а Железният кръст.
Освен това името - Deutsches Reichsbräu („Бирената фабрика на Райха“) е изписано в традиционен готически стил – типичен за германската култура и често използван инструмент за неонацистка пропаганда.
Немски издания отбелязват, че символични числа са използвани за цената на бирата – 18 евро и 88 цента. Това е код на нацистите – първата и осмата буква от латинската азбука съвпадат с инициалите – А и Х – Адолф Хитлер, a 88 - Х и Х - oтговаря на поздрава „Хайл Хитлер“.
Във „Фейсбук“ Гьоц Улрих, който е част от областно ръководство в Източна Германия, публикува снимки на скандалната бира и изразява гневна позиция спрямо продажбата ѝ.
„Чувствам се толкова засрамен. Най-лошото е, че бирата е разпродадена!“, подчертава той и обвинява неонацистки организации в умишлена провокация.
Getränke-Quelle, в който се продавала бирата, е част от верига магазини, която вече се е разграничила от продажбата. Според немски медии за пръв път пивото било пуснато онлайн и било рекламирано от познат неонацистки активист – Томи Френек. Освен това той има и бар близо град Темар, Тюрингия, където се провежда ежегоден неонацистки фестивал.
Нацистките символи са забранени в Германия. Тяхната употреба е нелегална, ако има ясна връзка с нацистка или друга крайнодясна идеология. Немското законодателство толерира някои случаи, в които символите са, например, част от културен контекст.
Възпоменания се провеждат на територията на Аушвиц, намиращ се в южните части на Полша. По време на Третия райх там са убити около 1,1 млн. души, от които почти милион евреи.
Добави коментар