Комисарят по човешките права към Съвета на Европа Дуня Миятович призова днес Москва да разследва нападение срещу журналистка и адвокатка в руската република Чечения, предаде Асошиейтед прес.
Елена Милашина от независимия в."Новая газета" каза, че тя и придружаващата я по време на посещение в Чечения адвокатка Марина Дубровина снощи са били блъскани и бити от десетина души в лобито на хотела им. Милашина отдавна работи по темата за нарушаване на човешките права в Чечения.
Местният отдел на руското вътрешно министерство заяви, че разследва инцидента.
Кремъл разчита на чеченския лидер Рамзан Кадиров, че ще поддържа стабилност в севернокавказката република след две разрушителни войни със сепаратистите. Международни правозащитни групи обвиняват страховитите сили за сигурност на Кадиров в убийства, мъчения и отвличания на инакомислещи.
Миятович днес заклейми нападението срещу журналистката и адвокатката и го нарече "поредната будеща тревога атака срещу защитници на човешките права и критици" в Чечения. Тя отбеляза, че "враждебните настроения срещу независими граждански активисти, защитници на човешките права, адвокати и журналисти в Чечения често се разпалват от злобни и заплашителни изказвания на политически лидери, включително на най-високо ниво" в републиката.
Миятович призова руските власти "спешно да променят това недопустимо положение" и да гарантират, че правозащитниците ще могат да работят безопасно и свободно.
Съветът на Европа осъди нападение срещу журналистка и адвокатка в Чечения
19:25, 07 фев 20 / Свят
25
2595
Шрифт:
Още от „Свят“

Разбиране на страничните залози в Блекджек
07:10, 19 юни 25 /
Казино индустрията в ОАЕ: началото на нова ера
06:46, 28 май 25 /
Институциите у нас са категорични: Нужен е постоянен фокус и борба срещу нелегалните цигари
19:15, 19 май 25 /
Арабски парфюми: Екзотика и лукс от Ориента
19:00, 13 май 25 /Последни новини

Стефан Радев: Надявам се, че от залата по вдигане на тежести "Норайр Нурикян" отново ще излизат шампиони
07:41, 23 юни 25 / Регионални новини
Свободната преса има значение
18:16, 18 юни 25 / Idealisti
Туризъм, но не на всяка цена
09:15, 17 юни 25 / Idealisti
Добави коментар