147 години от обесването на Васил Левски отбелязва цялата страна днес. През целия ден са предвидени възпоменателни прояви.
София
Президентът Румен Радев оглави гражданското шествие, което се проведе в центъра на София в памет на Апостола на свободата. До Радев беше и вицепрезидентът Илияна Йотова. Организатор на шествието е Общобългарският комитет „Васил Левски“.
То стигна до паметника на Левски, където от 18:00 часа започна тържественото възпоменание за 147 години от гибелта на Апостола. Пред паметника присъстваха десетки граждани.
В програмата участваха актрисата Силвия Лулчева, вокална формация "Българските гласове" и Представителният гвардейски духов оркестър.
Встъпителни думи произнесе кметът на София Йорданка Фандъкова, прозвучаха и слова от президента Радев и от писателката Здравка Евтимова. Есето си, посветено на героя на България, изпълни ученичката Михаела Дакова от 11-ти клас в Националния учебен комплекс по култура в Горна Баня.
"Левски не обича склонени глави. Не да склоним, а да изправим глави сме дошли тук - на Паметника на Васил Левски. Време е да спрем да търсим утеха в историята. Време е да се отучим да черпим достойноство от саможертвата на героите ни. Свободата и достойнството нито се наследяват, нито могат да се вземат на заем. Всяко поколение води своите битки за тях. Нашата битка за идеала на Апостола е сега. Свободното слово, честните избори, разделението на властите са похитени и опорочени и днес се питаме това ли е чистата и свята Република на Дякона".
Това заяви президентът Радев в словото си по време на тържествената възпоменателна церемония. В началото на словото си президентът отправи призив към хората, дошли на паметника и които дръзнеха да скандират и освиркват по време на изказването на кмета на София Йорданка Фандъкова. Възгласите продължиха и в началото на словото на президента, заради което той призова за уважение.
Снимка: БГНЕС
"Свободата и достойнството нито се наследяват, нито могат да се вземат назаем. Всяко поколение води своите битки за тях. Нашата битка за идеала на Апостола е сега. Свободното слово, честните избори, разделението на властите, които са основата на демокрацията, са похитени и опорочени. И днес се питаме това ли е чистата и свята република на Дякона? На такива ли хора оставихме народната работа, които са разсъдителни, постоянни, безстрашливи и великодушни, както ни завеща Левски? Или на ония, които по думите на Апостола, подменят демократската република с деспотско-тиранска система", попита Радев.
"Причините за неволите ни не са само търговците в храма на българската демокрация. Причините са и в нашето собствено униние, което ги допусна там. Примирението с лъжата и грабежа. С бедността и несправедливостта", посочи Радев.
„Нашите българи желаят свободата, но я приемат, ако им се поднесе в къщите на тепсия“, пише Дяконът в онези години. Но тази горчива констатация няма да го спре да буни духовете, да просвещава, да отстоява идеала за чиста и свята република. Неговата смърт му само ще ускори пътя към Освобождението. И когато жалеем за бесилото, нека да не забравяме, че Левски е символ на безсмъртието. Това безсмъртие, което осветли следващите поколения на България. Той е живо слово и дух, които продължават да събуждат и днешните българи. И хилядите хора, които сте тук, сте най-убедителното доказателство".
"Затова нека днес изправим глави. Нека не забравяме, че всичко зависи от нашите „задружни усилия“. Че времето нас обръща, но и ние него обръщаме. България има нужда от доблестта и усилията на всеки от нас. Нашата мисия не е да оплакваме героите си, а да сбъдваме мечтите им. Да живее чистата и свята република! Да живее България", заключи президентът.
В присъствието и с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит в храм „Света София - Премъдрост Божия” от 17:00 часа се състоя и Архиерейска панихида. Панихидата отслужи Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрполит, в съслужение със столични свещеници.
В храма присъстваха кметът на столицата Йорданка Фандъкова, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, главният прокурор Иван Гешев, зам.-кметът Тодор Чобанов, много политици и общественици.
За гарантиране на сигурността на присъстващите на възпоменателната церемония служителите на Националната служба за охрана (НСО) извършваха проверка на гражданите за опасни предмети и вещества.
Желаещите да присъстват имаха достъп до събитието през три контролно-пропускателни пункта – на кръстовището на бул. „Васил Левски“ и ул. „Оборище“; на бул. „Дондуков“ и бул. „Васил Левски“ и на бул. „Янко Сакъзов“ и ул. „Панайот Волов“, посочват от НСО.
Цветя пред Паметника на Апостола можеха да бъдат полагани в деня на събитието до 15.00 часа, между 16.00 ч. и 17.00 ч. и след приключване на официалната церемония.
сн. БГНЕС
Карлово
В родния град на Левски - Карлово, на митинг-поклонение стотици жители и гости на града сведоха глава пред паметта на Апостола. Във възпоменателната церемония на площад „Васил Левски“, както и всяка година се включиха и децата от училището, носещо името на Апостола, предаде БНР.
В църквата „Света Богородица“ бяха отслужени архиерейска света литургия и панихида в негова памет. Проведе се и традиционното шествие до родната къща на Апостола, където, както винаги на днешния ден има много посетители от цялата страна.
В Националния музей „Васил Левски“ връчват и наградите на отличилите се участници в студентския конкурс на тема „Васил Левски - диалози във времето, диалози с времето“.
сн. Община Пловдив
Пловдив
Пловдивчани почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски. В словото си, посветено на 147-ата годишнина от гибелта на великия българин, заместник-председателят на общински комитет „Васил Левски“ Павлина Николова заяви, че българинът носи святото име на Васил Левски в сърцето си и най-големият неразрушим паметник на незабравата е неговият подвиг.
За да положат венци и цветя в знак на признателност пред паметника на Левски, на централната алея на Бунарджика дойдоха стотици граждани, представители на областната и общинската управа, депутати.
На събитието, за да изрази уважението си към сина на България, беше и американският посланик Херо Мустафа. "От името на всички американци, голяма чест е да поднеса венец на паметника на Васил Левски – националният герой на всички българи, заради неговата отдаденост на свободата", заяви посланик Мустафа.
сн. Община Ловеч
Ловеч
В Ловеч в 8,00 ч. за Къкринското ханче потегли традиционният туристически поход „По стъпките на Левски“, а от 11,00 ч. пред паметника на Апостола в двора на ханчето, където е заловен, се състоя гражданското поклонение.
Кулминацията на отбелязването на годишнината от гибелта на Левски е националното възпоменателно факелно шествие, което се организира за седма поредна година от патриотичната организация „Ловчанци“. То тръгна в 19.00 ч. от централната част на града и завърши пред най-величествения паметник на Апостола.
Шествието се предвождаше от Негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил. В него се включиха повече от 3000 граждани на Ловеч и гости от цялата страна.
сн. Община Плевен
Плевен
С военен ритуал и панихида пред паметника на Васил Левски Плевен почете днес 147-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата. Своята признателност пред саможертвата на един от най-светлите и чисти образи в националната ни история засвидетелстваха десетки плевенчани и гости на града, съобщиха от общината.
Да почетат паметта на Апостола и да положат венци и цветя пред паметника, бяха народни представители от 15 МИР - Плевен, председателят на Общински съвет - Плевен Мартин Митев и общински съветници от групите в местния парламент, кметът Георг Спартански и заместниците му, зам.-областният управител д-р Красимир Трифонов, представители на държавни и местни институции, патриотични организации и културни институти. Пред паметника на Апостола на свободата днес с цветя бяха и много деца от училищата в Плевен.
За безсмъртното дело на Левски припомни в словото си кметът Георг Спартански. Той отбеляза, че всяка година на две исторически дати всички спираме в забързаното си ежедневие, за да отдадем почит към най-великия и достоен българин - Васил Левски! „Всички ние не трябва да забравяме и в останалите дни от годината за какво той се е жертвал, как го е направил с ясното съзнание за историческата си мисия и затова, че и той, и ние, и тези след нас сме във времето и времето е в нас“, каза в словото си градоначалникът.
сн.: Община Кубрат
Добави коментар