На 6 май 1856г. в малкия град Фрайберг е роден основателят на психоанализата Зигмунд Фройд. Баща му бил търговец на вълна с остър ум и добро чувство за хумор. Майка му била жизнерадостна жена, втора съпруга на мъжа си, двадесет години по-млада от него.
Зигмунд имал двама по-големи полу-братя и шест по-малки братя и сестри. Когато бил на 4 или 5г. – не е сигурен точно на колко, семейството му се преместило във Виена, където прекарал по-голямата част от живота си.
Фройд започва кариерата си като лекар във Виена, където се запознава с редица личности, оказали влияние върху развитието на психоанализата.
Неговото приятелство с Вилхелм Флис, сътрудничеството му с Йозеф Бройер, влиянието на Жан-Мартен Шарко и теориите за хипнозата на Салпетриерската школа го насочват към преосмисляне на психичните процеси и състояния и най-вече на идеите за несъзнаваното, сънищата и неврозата.
В резултат на това Фройд разработва своя терапевтична техника, която става известна като психоанализа.
Фройд обединява цяло поколение психотерапевти, които постепенно развиват психоанализата, първоначално в Австрия, след това в Швейцария и Берлин, а по-късно и в Париж, Лондон и Съединените американски щати.
Въпреки вътрешните разцепления и критиките на някои психиатри, в годините между двете световни войни психоанализата се налага като нова дисциплина на хуманитарните науки.
През 1938 година под заплахата на националсоциалистическия режим Фройд, който е с еврейски произход, напуска Виена и се установява в Лондон, където умира от рак през следващата година.
Според известната максима на Фройд, самолюбието на човечеството е понесло три големи оскърбления от страна на науката. Първото – когато Коперник доказа, че земята не е център на вселената, второто – когато Дарвин обори божествения му произход. А третото и най-чувствително оскърбление човешката мания за величие претърпя от психоанализата, която откри, че нашето “аз” съвсем не е господар в собствения си дом, пише списание “Бела” през 2007 година.
Снимка: Уикипедия
Какво представлява психоанализата?
Фройд създава система от идеи, възгледи, понятия и терапевтични техники, която носи названието психоанализ, психоанализа или анализ на душата. В широкия смисъл на думата психоанализата е учение за несъзнателната психика. Фройд преодолява разбирането идващо от Декарт, че психиката се изчерпва със съзнанието. Доказва, че по-голямата част от психиката е несъзнавана и съзнанието е част от психиката. Наличието на несъзнателна психика е част от човешката природа и има присъствие в нашия живот.
Фройд показва, че в своето поведение и мисли хората се ръководят от мотиви, които не се съзнават и тази несъзнаваност замества с разумни измишльотини. Той казва, че ние не сме това, което мислим, че сме, пише в блога си психологът Валентин Бояджиев.
Писмо на Зигмунд Фройд отива на търг
Психоанализата е наука за изтласканото несъзнавано. Съдържание, което е било в съзнанието, след това е избутано, потиснато, репресирано и недопускано до съзнанието и не може да се осъзнае без чужда помощ. Поради това, в терапевтичния смисъл на думата, психоанализата е интервенция в несъзнаваната психика с цел да се осъзнае несъзнаваното и ако това се случи симптомите на болестта си отиват.
Според наблюденията на Зигмунд Фройд числата и цветовете, които сънуваме, могат ясно да посочат подсъзнателните ни мисли и желания, ако бъдат изтълкувани.
Значение на цветове според Фройд
Червено – символизира агресия, страст и опасност. Тъй като е с цвета на кръвта, червеното може да е символ и на живота;
Оранжево – ако този цвят се появява в съня ви, означава, че от известно време не се чувствате добре и имате нужда от повече позитивизъм в живота ви;
Жълто – символ е на интелигентността. Ако се появява в съня ви, означава, че се преструвате и имате нужда да изразите истинската си същност;
Зелено – по принцип символизира природата, но ако се появява в съня ви, свидетелства, че сте в застой и имате нужда от личностно развитите
Сиво – това е цветът на депресията. Появявайки се в съня, този цвят показва, че сте загубили посоката си. Означава, че се чувствате загубен и не знаете накъде да поемете;
Синьо – ако видите в съня си друг човек, облечен в сини дрехи, означава, че подсъзнателно смятате, че си приличате. А по принцип синият цвят в съня показва, че трябва да поставите някакви основи в живота си, за които да разчитате на интуицията;
Лилаво – символизира мистерията. Лилавите неща в съня са неща, за които не знаете почти нищо и имате силно желание да ги изследвате;
Черно – черното в съня най-често се свързва със смърт, но това не означава непременно, че смъртта е физическа. Може да е загуба на нещо, на което много сме държали. Черното се свързва с голяма мъка и страдание, през които трябва да преминем;
Кафяво – кафявото е цветът на земята символизира дисциплината;
Бяло – символизира невинността, радостта и мира;
Златисто – този цвят в съня ви показва, че имате подсъзнателна нужда от промяна;
Сребърно – този цвят в съня ви маркират неща, на които много държите;
Снимка: Уикипедия
Значение на числата :
1 – символ на единството, но и на самотата;
2- символ на конфликт, но в някои случай може да говори за обвързване;
3 – символизира завършеност. Може да означава също и че сте третата страна между хора, които са в конфликт;
4 – символизира цялостта. Може да означава, че напълно сте завършили психическото си развитие или развитие по друг важен въпрос;
5 – символ на промяната. Често е знак, че започвате нещо от начало;
6 – може да символизира конфликт, но и завършеност на нещо, тъй като е сбор от тройки;
7 – показва, че е време да промените нещо около себе си. Може да е знак и за конфликт около вас;
8 – символизира безкрайността и един вечно повтарящ се цикъл;
9 – означава, че сте готови да приключите с нещо в живота си;
0 – същото значение като 1;
Ако в съня ви се появяват трицифрени или четирицифрени числа, съберете ги, докато получите едноцифрено и погледнете значението му.
Ето и 10 вечни цитата, завещани ни от Зигмунд Фройд
1. Живеем в много странно време и с удивление отбелязваме, че прогресът върви ръка за ръка с варварството.
2. Никога не сме толкова беззащитни както тогава, когато обичаме, и никога толкова безнадеждно нещастни, както когато изгубим любовта.
3. Голяма част от това, което е реално вътре в нас – не се осъзнава, а това, което се осъзнава, е нереално.
4. Всеки нормален човек на практика е нормален само отчасти.
5. Колкото по-безупречен е човек външно, толкова повече демони има вътре в него.
6. Ние не се избираме случайно един друг. Ние срещаме само тези, които вече съществуват в нашето подсъзнание.
7. За нещастие, потиснатите емоции не умират. Те са заставени да замълчат. Но вътрешно продължават да влияят на човек.
8. Задачата човекът да е щастлив не е влизала в плана за сътворението на света.
9. Ние идваме на света сами и сами го напускаме.
10. Ти не преставаш да търсиш сили и увереност навън, а трябва да търсиш в себе си. Защото те винаги са били там.
Добави коментар