Град Банкя е известен като балнеологичен център с уникален състав на въздуха и лековита и подходяща за консумация минерална вода. След няколко месеца трябва да приключи ремонтът и реставрацията на Минералната баня в Банкя и всички са развълнувани от шанса перлата на града ни да заработи по предназначение. Това коментира общинският съветник Анна Стойкова и зам.-председател на комисията по екология. Тя сподели, че в тази посока се работи от 2011 г. съвместно с кмета на район „Банкя“ Рангел Марков.
Върнаха блясъка на Банята в Банкя
Снимка: БГНЕС
Анна Стойкова опроверга неверни твърдения, че частен инвеститор е реставрирал банята. Ето и фактите:
1. Решение № 181 / 15.04.2010 г на СОС - съгласие на СОС за безвъзмездно придобиване от Столична община правото на собственост върху Голяма балнеолечебница , находяща се в УПИ І – за парк, кв. 82, 84, гр. Банкя.
2. Предоставяне на Балнеолечебницата за управление от район „Банкя“ – Заповед № РД 46 – 11 / 17.10.2011 г на Кмет на Столична община.
Снимка: БГНЕС
3. Промяна от частна в публична общинска собственост сградата на Минералната баня и УПИ І -предназначен за обществено обслужване, кв. 104з, м. Тенев баир гр. Банкя и даване на предварително съгласие за предоставяне на концесия за строителство на Градски балнеоложки комплекс на гр. Банкя – реконструкция, консервация, реставрация и социализация на Централната минерална баня Банкя и строителство на Балнеоложки хотел в гр. Банкя – Решение № 459 /24.07.2014 г на СОС.
4. Открита процедура за предоставяне на концесия за строителство на Градски балнеоложки комплекс на гр. Банкя – реконструкция, консервация, реставрация и социализация на Централната минерална баня Банкя и строителство на Балнеоложки хотел в гр. Банкя – Решение № 250 /14.05.2015 г на Столичен общински съвет (след удължаване на срока на процедурата, кандидати не се явиха).
5. Със средствата в размер на 9 738 000 лв. (девет милиона седемстотин тридесет и осем хиляди лева) с ДДС, придобити от правото на строеж на Балнеоложкия хотел, заплатени от ПОД „Алианц“, район „Банкя“ проведе обществена поръчка за проектиране, консервация, реставрация и социализация на Централната минерална Баня Банкя, като проектът е съгласуван на фаза идеен и работен проект с НИНКН.
Снимка: БГНЕС
6. Проведена е открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Проектиране, консервация, реставрация и социализация на Централна минерална баня „Банкя“ в УПИ I, кв. 82, по плана на гр. Банкя, Столична община“, открита с Решение № РД 09-244 от 25.09.2017 и на основание чл. 112 от ЗОП.
7. На 05.12.2017 г. е сключен договор за строителство с № РД 56-82 между Столична община район „Банкя“ и „Консорциум Банкя 2020“ ДЗЗД.
Крайният срок за предаване на обекта е през септември 2020 г. „Затова е особено важно да намерим добър стопанин за управление на банята и тя да възвърне блясъка си и да заработи като успешен балнео- и спа център“, сподели още тя.
А в Горна баня кога???
Консорциум Банкя :) Стреза, Янко Шумков :) ГЕРП казионни строители :) Песента за Банкя, депутатът Будинов, минерална култура, Банкя, Банкя, въздухът ме гали неизбежно...