Белгийска лама може да спаси човечеството от COVID-19

13:13, 03 юли 20 25 2242 Шрифт:
Topnovini Редактор: Topnovini

Докато учените се надпреварват за разработка на антивирусно лечение срещу коронавирус, един малко вероятен герой от животинското царство може да се окаже полезен в това състезание.

4-годишна лама на име Уинтър изглежда е тази, която може да поеме тежестта, в името на това, което се търси. След като й били инжектирани безопасни версии на вирусите SARS и MERS, кръвните проби на Уинтър показали, че тя е реагирала чрез изработване на антитела. След това тя била инжектирана с протеин, присъстващ на повърхността на новия коронавирус, и също развила имунен отговор.

Изследването, проведено от учени от белгийския Център за медицинска биотехнология VIB-UGent и от Тексаския университет в Остин, е публикувано в списанието „Cell“, като Уинтър е в центъра на техните проучвания, съобщи БГНЕС.

Новият щам на COVID-19 - по-заразен, но протича по-леко

Антителата, извлечени от Уинтър, успели да неутрализират коронавирус в лабораторни експерименти, отбелязват авторите на изследването. Тези антитела изглеждат също способни да играят роля за защитата на носителя и неутрализирането на заплахата от вируса.

Професор Ксавие Селенс от VIB в Гент заяви, че ламите и другите членове на семейството на камилите се отличават със създаването на стандартни антитела и по-малки антитела, с които учените могат по-лесно да работят. Сега, според него, екипът му е на прага на поредния "голям пробив" в надпреварата за лечение, този път за хората, попаднали в клопката на пандемията от коронавирус.

„Нашата цел е да създадем антивирусно лечение, което да включва директно прилагане на тези антитела върху пациенти“, каза тя и добави, че първото тестване върху човешки пациенти може да започне „преди края на годината“.

На други места изследователите работят върху възможни ваксини срещу вируса, които биха задействали развитието на антитела срещу болестта при реципиентите. Предимството на ваксините е, че те трябва да бъдат дадени месец или два преди заразяването, за да осигурят защита.

„Но с терапиите с антитела, вие директно давате на някого защитните антитела и така, веднага след лечението те ще бъдат защитени“, казва Джейсън Маклалан от Тексаския университет в Остин.

Но това може да отнеме много време и не би било полезно за пациенти, които вече са заразени с COVID-19. Антивирусното лечение, основано на антитела на лама, няма да сложи край на кризата, но е обещаващ път към начин за подпомагане на вече болните и намаляване на броя на смъртните случаи.

Лабораторията VIB има световна репутация в тази област и работи независимо от фармацевтичната индустрия, като академична институция, свързана с университета в Гент. Нейните изследователи са се насочили към коронавируса, след като през 2016 г. започнали сътрудничеството с екипа на Тексас, насочен към по-общи респираторни заболявания от типа на ТОРС. Но бързо разрастващото се и смъртоносно ново огнище ги накарало да засилят своите начинания.

Антитялото, извлечено от лама, е революционно за SARS-CoV-2, който причинява COVID-19. То му пречи да проникне в клетките на гостоприемника и да зарази жертвата.

„Това е важен пробив в борбата срещу COVID-19“, каза Селенс.

А що се отнася до Уинтър, героят на деня, тя се пази на тайно място в Белгия.

"Извиняваме се на активистите за правата на животните", казаха учените, "но трябва да направим всичко възможно да запазим ниски нивата й на стрес." 

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама