Точно 29 години след приемането на Конституцията на Република България (12 юли 1991 г.), от СДС за пореден път настоява за нейната промяна, за да отговори на новите обществено-политически реалности и очакванията на българите. Това заявяват в своя позиция от партията.
"Днес моментът е назрял повече от всякога! Въпреки безспорните външнополитически успехи на България, постигнати от десните правителства – членството в НАТО и ЕС и приемането ни в чакалнята на еврозоната, вътрешнополитическото напрежение и противопоставяне няма да доведат до нищо добро", казват от СДС.
Адв. Екимджиев: Свидетели сме на откровен прокурорски преврат и погром срещу Конституцията
"Очевидно е, че гражданите искат промяна на модела на управление, независимо кой стои начело на държавата. Очевидно е, че заявилите се за алтернатива БСП, нейните производни, Манолова и представящи се за десни формации, не могат да бъдат такава. Очевидно е, че едни нови избори за обикновено народно събрание ще възпроизведат сегашния модел със същите играчи, а гражданите ще получат още повече от същото", допълват сините.
"Очевидно е, че е време почтените и активни българи, които не са част от партии, да получат възможност да участват реално в промяна на политическия модел, а това може да стане като бъдат избрани мажоритарно във ВНС, за да имат думата при промяна на Конституцията. СДС от дълги години настоява за такава промяна и сме убедени, че вече не може да се отлага. В Програмната декларация, приета на теоретичната Национална конференция на СДС през ноември 2018 г. се казва: „СДС предлага на другите десни и национално отговорни организации, убедени в необходимостта от смяна на модела, обединителни приоритети, около които да се търси сътрудничество в следните посоки: задълбочаване на интеграционните процеси в ЕС и НАТО, в това число ускореното приемане на България в Еврозоната и Шенген; удвояване на доходите през следващия управленски мандат чрез по-висок икономически растеж, чрез удвояване на БВП за следващите 10 години и намаляване на преките и косвени данъци; осъществяване на необходимите реформи в съдебната система, които да осигурят справедливо и бързо правораздаване за всеки българин; борба с корупцията на всички нива в институциите и държавната администрация; финансово-административна децентрализация, административна реформа и намаляване броя на чиновниците; премахване на административните пречки за бизнеса и гражданите; прекратяване на порочната практика за наливане на пари в нереформирани системи, като образование, здравеопазване и сигурност; въвеждане на електронно правителство“.
Според СДС едва с постигането на тези приоритети, повечето от които са възможни чрез промяна на Конституцията, можем да говорим за смяна на модела и един нов обществен договор, който да гарантира правата на гражданите и да реши недъзите на сегашния конституционен модел, плод на компромис отпреди 30 години, казват още от СДС.
Добави коментар