Радан Кънев обвини в непочтеност Борисов за постигнатото в Брюксел, Ева Майдел го защити

18:00, 21 юли 20 / Политика 25 2404 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

"Постигането на европейски успехи не е лесно. Изисква убеждаване на много хора в ЕС и аргументиране на българския интерес. Да ни подкрепят за едно или друго решение: разговори с евродепутати, срещи с политици от други държави, убеждаване и търсене на компромис с премиери и президенти. Трудно, бавно, невинаги изцяло успешно. Това правим ние", написа в публикация евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел във "Фейсбук" в отговор наизказването на евродепутата Радан Кънев, който по-рано използва профила си в социалната мрежа, за да нападне премиера Бойко Борисов, че позицията му в Брюксел е била непочтена към българските граждани.

Акцент на деня: ЕС с исторически бюджет, къде е България

"Искам да попитам Радан Кънев, който днес е написал как България нищо не е постигнала, въпреки очевидния добър резултат, колко пъти той говори с чужд лидер и го убеди да промени мнението си в полза на България? Колко пъти той опита да направи коалиция с някого в полза на България? Единствената коалиция, която виждаме, че можете да градите не с някой в Европа, а с Божков, Мая Манолова и Корнелия Нинова. Тя не е за защита на българския интерес в Европа, а за властта в България", изтъкна Майдел.

По думите на Радан Кънев премиерът е отишъл там без да обяви позициите, които ще защитава, без публично обявена платформа, без консултации с НС и депутатите в ЕП. "Естествено - без национален план и експертен екип. Така си създаде алиби да нарече всеки резултат успех. Което и направи", твърди той.

"Каква е действителността?

- В Брюксел Фондът за справедлив преход за въглищните райони беше намален четири пъти. Това е огромен провал и заплаха за енергийния преход, който сега трябва да се финансира с бюджетно средства.
- Борисов обяви 29 милиарда евро, които “получаваме”. Това е крайно некоректно изказване - голяма част от тези средства могат да бъдат инвестирани единствено въз основа на Национален план за възстановяване и реформи. Такъв план ние нямаме, т.е. засега получаваме нула. Нула.
- Въведе се т.нар. “Ръчна спирачка”, т.е. парите за всяка държава могат да бъдат спирани, ако реформи по модернизация на икономиката и адаптация към “Зелената сделка” не се провеждат.
- Борисов се изказа (може би единствената “програмна заявка”) в полза на повече субсидии и по-малко заеми. Резултатът е точно обратният. По мое мнение, това не е лош резултат. Заемите и финансовите инструменти са по-силен и по-прозрачен модел на инвестиции. Трудно обаче може да се определи като “успех”', пише Кънев.

Според него без цели и програма, няма как да се отчете успех, а гражданите на България, и особено хората в Маришкия басейн, обаче сме загубили много.

"Като цяло, сделката е изключително важна, “историческа”, но по детайлите си - спорна. Тя е компромис между разумните, понякога крайни, искания на “стиснатата петица” (Австрия, Нидерландия, Дания, Швеция, Финландия) и корупционния напън на източните лидери да скопят условията, свързани с налагане на Върховенството на закона.
Има и множество разумни решения, насочени към повече контрол върху реформите и националните планове за възстановяване", изтъква Кънев.

"Клаузата за Върховенство на закона - доста повърхностна и безпомощна - е голяма загуба за гражданите на ЕС и за позициите на ЕП.В разговорите си с колегите от ЕП, ще препоръчам тя да не бъде приета в този вид, заявява евродепутатът.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама