Европейският съюз ще проведе спешна видеоконферентна среща в сряда за ситуацията в Беларус, съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, предава БГНЕС.
Демонстрации “за“ и “против“ Лукашенко в Минск
Шарл Мишел осъди полицейското насилие срещу протестиращите в страната.
В Туитър той написа: "Ще свикам среща на членовете на Европейския съвет тази сряда 12:00 часа, за да обсъдим ситуацията в Беларус. Хората на Беларус имат право да решават бъдещето си и свободно да избират своя лидер. Насилието над протестиращите е неприемливо и не може да бъде позволено “.
Междувременно Германия заплаши Минск с по-широки санкции. Берлин обяви, че се е свързал с опозиционния лидер Светлана Тихановска. От кабинета обаче отказват да коментират темите на разговор, които са били обсъждани.
Канцлерът Ангела Меркел е призовала за национален диалог между между властите, опозицията и гражданското общество.
Мнозинството в ЕП поиска нови избори в Беларус
Групите на Европейската народна партия, на социалистите и демократите, "Обнови Европа", Зелените и Европейските консерватори и реформатори в Европейския парламент поискаха в общо изявление днес нови избори за президент на Беларус.
Групите осъждат решително насилието и издевателствата над мирните протестиращи, "организирани от режима" на президента Александър Лукашенко.
"Поздравяваме гражданите на Беларус за смелостта и решимостта, и силно подкрепяме желанието им за демократични промени и за свобода, пишат ръководителите на парламентарните групи. Те отчитат, че изборите от 9 август не са били нито свободни, нито честни, както и че има сведения за победа на Светлана Тихановска. Не признаваме преизбирането на Лукашенко и го обявяваме за персона нон грата в ЕС, допълват председателите на групите в ЕП.
По техните думи е необходимо новите избори да бъдат осъществени под международно наблюдение.
Евродепутатите призовават за разследване на престъпленията срещу гражданите и настояват за незабавно освобождаване на произволно задържаните и на политическите затворници. Те изразяват очакване подготвяните от ЕС допълнителни санкции срещу Беларус да бъдат въведени час по-скоро, както и да бъде прекратена всякаква финансова помощ за правителството в Минск и за държавни организации.
Евродепутатите предлагат да се окаже целева помощ на семействата на пострадалите от действията на правоохранителните служби. По техните думи е необходимо ЕС да преосмисли участието на Беларус в Източното партньорство. Те предлагат ЕС да определи свой представител за Беларус, който да подкрепя мирния властови преход, според волята на гражданите.
Добави коментар