Напрежение между Армения и Азербайджан: Военно положение в Нагорни Карабах

19:49, 27 сеп 20 / Свят 25 3620 Шрифт:
Редактор:

Нов изблик на насилие между Азербайджан и Армения заради Нагорни Карабах. Двете страни си отправиха взаимни обвинения коя е нападнала първа, предаде БТА. Сепаратистките сили в отцепилия се от Азербайджан регион свалиха два азербайджански военни хеликоптера, след като Баку започна бомбардиране на анклава, съобщиха бунтовническите власти.

Външното министерство на Азербайджан определи действията като "военна агресия от страна на Армения". Според Министерството на отбраната има убити и ранени сред цивилното население и военнослужещите. Азербайджан обяви, че предприема контранастъпателни мерки и парламентът  прие указ за въвеждане на военно положение в редица градове и региони на страната. 

Тази вечер азербайджанските сили превзеха от арменските бунтовници в отцепилия се Нагорни Карабах стратегическа планина, която помага за контрола на транспортните комуникации между Ереван и контролирания от Армения анклав.

По-рано арменският премиер Никол Пашинян също обяви военно положение и всеобща мобилизация. Той  призова населението на страната да „бъде готово да защитава свещеното отечество“. На извънредна сесия на арменския парламент Пашинян обяви, че Ереван обмисля възможността да признае независимостта на Нагорни Карабах.

Международните реакции

България изразява дълбока загриженост от избухналите военни сблъсъци в Нагорни Карабах, довели до военни и цивилни жертви. "Призоваваме двете страни за незабавно прекратяване на огъня и възобновяване на диалога под егидата на Минската група на ОССЕ и нейните съпредседатели", с това изялвение излеза външното ни министерство.

Турция осъди „нападението на Армения срещу Азербайджан“ и изрази подкрепата си за Баку в конфликта му с Ереван, съобщава ТАСС, като се позова на Ибрахим Калън, говорителя на президента Реджеп Тайип Ердоган. Вицепрезидентът Фуат Октай окачестви Армения като „доказан провокатор“. 

Русия заяви, че е готова да посредничи за стабилизиране на ситуацията. Руският министър на външните работи Сергей Лавров е заявил това в телефонен разговор с арменския си колега Зограб Мнацаканян, предаде ТАСС.

Френското министерство на външните работи призова Армения и Азербайджан да прекратят военните действия и да възобновят незабавно диалога помежду си, предаде Франс прес, цитирана от Нова телевизия.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Баку и Ереван да прекратят военните действия, предаде Франс прес.

Папа Франциск заяви, че се моли за мир в Кавказкия регион.

История на конфликта в Нагорни Карабах

Нагорни Карабах е азербайджанска сепаратистка област, населена преобладаващо с арменци, която редовно става арена на изблици на насилие. Конфликтът между Баку и Ереван започва през февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област обяви, че излиза от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република, припомня bTV.

В началото на 90-е години на миналия век избухва война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, в която бяха убити 30 хил. души. След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан губи контрол над сепаратистката област и прилежащи райони.

През 2016 г. тежки сражения за малко не прераснаха в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се стигна до смъртоносни боеве в района на границата.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама