Въпреки съпротивата на ЕНП евродепутатите приеха резолюцията, изготвена в Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE).
Това стана с 358 гласа "за", 277 - "против" и 56 "въздържали се", съобщиха от пресслужбата на Европейския парламент. Гласуването се състоя, след като повечето предложени поправки - основно тези на ЕНП - бяха отхвърлени.
Първи коментар по приетата резолюция направиха от Отровното трио. Според тях с този акт протестите в страната са получили морална подкрепа и определят ситуацията като "политическият шамар за властта".
Според евродепутата от ЕНП Андрей Ковачев цялата резолюция е абсолютно излишна, а най-важен е докладът на Еврокомисията и оценката на Европейският съвет. "Това, за съжаление, което ще се приеме като текст от ЕП, е рожба на левицата заедно с либералите и е изключително едностранна пропаганда, която ще се използва за предизборна кампания в България", каза той в ефира на bTV.
От своя страна евродепутатът Радан Кънев благодари на всичките си колеги от Швеция, Белгия, Холандия, Чехия, Словакия, Финландия, които застанаха на страната на българските граждани, а не на “партийната дисциплина”. „Това е само началото на дълъг и труден път. И за България, и за ЕНП“, сподели той в профила си в социалната мрежа „Фейсбук“.
По-рано днес от ЕНП обявиха, че няма да подкрепи резолюцията за България. В изявление на нейния заместник Естебан Гонсалес Понс се казва, че някои парламентарни групи са превърнали документа в партиен инструмент, вместо да го използват за целите на ЕС, и този текст трябва да се върне обратно за преформулиране.
"Този текст e неточен, неподплатен в някои отношения и някои от точките почти нямат нищо общо с наболелите проблеми", пише в изявлението. "В текста се призовава за продължаване на механизма за сътрудничество и проверка, въпреки индикациите на Комисията, че България може да бъде извадена от него на базата на постигнатия напредък", твърди евродепутатът, цитиран от БНР.
Дебатът в ЕП за България – нищо не сте пропуснали, ако не сте го гледали
Европейският парламент отхвърли внесените поправки, които визираха българския президент в проекторезолюцията за ситуацията на върховенството на закона в България.
Авторката на по-голямата част от поправките Роберта Мецола от ЕНП е оттеглила предложението си, в което обвързва финансово протестите с бизнесмена Васил Божков. Новината съобщи самата тя в Туитър, като обяви, че го прави, тъй като има неправилна интерпретация по поправката.
Take a breath guys. The @EPPGroup never said or intended to say everyone protesting in Bulgaria is paid. In fact, many of our amendments strengthen the right to protest. We do understand though that the amendment in question has been open to misinterpretation & has been withdrawn
— Roberta Metsola MEP (@RobertaMetsola) October 7, 2020
Мецола е автор на преобладаващата част от измененията, които целят да смекчат критичните пасажи срещу премиера и правителството. В един от внесените от нея текстове се настоява да отпадне мониторинга по механизма за сътрудничество и проверка. Също така тя искаше в документа да има и критични пасажи за президента.
Дебатът в ЕП: Парите на ЕС в България са "черният хайвер на лакоми олигарси"
В текста на резолюцията остават и текстовете, свързани с Истанбулската конвенция, въпреки настояването на Ангел Джамбазки от ВМРО те да бъдат заличени. В тях европарламентът изразява съжаление, че тя не е приета и призовава за ратифицирането ѝ, съобщи БНТ.
По предложение на румънската евродепутатката от "Обнови Европа" Рамона Стругару в резолюцията е добавен текст, в който се призовава България да разследва разкритията в американската мрежа за борба с финансовите престъпления (FinCen), в които са замесени три банки и е "установена висока степен на риск от изпиране на пари и връзка с финансиране на организираната престъпност и тероризма".
Добави коментар