Какво да правим при съмнение за CОVID-19?

09:00, 05 ное 20 25 12891 Шрифт:
Василена Йорданова Автор: Василена Йорданова

Кашлица, треска, затруднено дишане, липса на обоняние или вкус – това са най-честите симптоми на новия коронавирус. Появата на някой от тях не означава със сигурност, че сте се заразили с COVID-19. Ако обаче имате съмнения, че това може да е така, ето какво трябва да направите:

Консултация с личния лекар

На първо място трябва да се обадите по телефона на вашия общопрактикуващ лекар. Той ще прецени здравословното ви състояние и ще ви даде допълнителни инструкции. Задължително информирайте лекаря си, ако имате установен контакт с положително за COVID-19 лице.

Ако нямате общопрактикуващ лекар – свържете се с регионалната здравна инспекция, на чиято територия се намирате. Служителят на телефона ще Ви обясни как трябва да процедирате.

Ако оценявате здравословното си състояние или това на Ваш близък като спешно- позвънете на тел. 112.

Не се самолекувайте и не приемайте медикаменти без консултация с лекар.

Тестване

Ако прецени за необходимо, личният лекар може да ви насочи към изследване за COVID-19. От следващата седмица се очаква общопрактикуващите лекари да има възможност за издаване на електронни направления за PCR тестове.

PCR тест може да си направите и по ваше желание в частна лаборатория, като разноските за това са за ваша сметка. Обикновено цените варират от 90 до 120 лв. в зависимост дали има отстъпки за повече от един членове на семейството. Предлагат се и посещения в дома, но това става след предварително записване на час и допълнителна такса от около 30 лв.

В аптечната мрежа се предлагат и бързи атигенни тестове на цена между 13 и 20 лв. От утре такива ще могат да се правят и пред големите държавни болници, където ще бъдат разположени специални мобилни екипи за тестване и консултация.

Имайте предвид, че само положителен резултат от PCR тест може да послужи за основание за издаване на болничен от личния лекар по време на карантина.

При положителен PCR тест

Ако PCR тестът ви се окаже положителен, отново първо звъните на личния си лекар, който трябва да ви назначи лечение.

Ако симптомите ви са леки - телесна температура по-ниска от 38 градуса, кашлица, загуба на обоняние, нарушение или загуба на вкус, неразположение, хрема, възпалено гърло, стомашно-чревни симптоми като гадене, повръщане, диария, и нямате без придружаващи хронични заболявания или имунокомпрометиращи състояния, подлежите на задължителна 14-дневна карантина. През това време наблюдение върху вас извършва личният ви лекар или ако нямате такъв – от РЗИ.

При каквато и да е промяна в състоянието ви, незабавно се свържете с наблюдаващия лекар или със Спешна помощ на тел. 112.

От РЗИ ще се свържат с вас, за да им дадете информация за адреса, където ще прекарате карантината, както и данни за местоработата ви и контактните ви лица. Това може да не се случи още същия ден, а в рамките на няколко дни от положителния ви тест заради увеличения брой на положителни тестове. На адреса, на който сте карантиниран, екип на РЗИ трябва да ви донесе предписания за самата карантина.

Карантината приключва 14 дни след положителния тест, без да се налага повторен PCR тест с отрицателен резултат.

Всички посочени от вас близки контакти подлежат на задължителна 10-дневна карантина. Ако през това време не проявят симптоми, карантината им изтича след края на десетия ден от последния ви контакт. Ако такива се появят – веднага трябва да се свържат с личния си лекар, за да им бъде назначено лечение.

Препоръки по време на карантината

Ограничете до минимум контактите с други лица в семейството.

Използвайте отделни помещения (напр. престой в друга стая, различно време за хранене), в случай, че съжителстват с други лица.

Не използвайте общи съдове и прибори за хранене, кърпи за баня и други предмети с лицата, с които съжителстват.

Провеждайте стриктно хигиена на ръцете.

Проветрявайте редовно помещенията в дома си.

Почиствайте редовно и да провеждат дезинфекция на често докосвани повърхности в дома си.

Полезни съвети

Ако сте поставен под карантина и нямате близки или познати, които могат да Ви доставят продукти от първа необходимост, можете да се възползвате от Социалния патронаж в съответната община.

Ако сте на въраст между 18 и 65 г. и са минали 40 дни след позитивния ви PCR тест, може да дарите кръвна плазма, която се иползва при лечение натежко болните пациенти с коронавирус. Процедурата не е много по-различна от даването на кръв, трае някъде около час с попълването на документите и към момента се извършва в Центъра по трансфузионна хематология и във ВМА

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама