COVID-19 по света: "Pfizer" съобщи за проблем с производството на ваксината

19:54, 05 дек 20 25 3362 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

"Pfizer" ще произведе само половината от планираните дози ваксини поради проблеми с веригата за доставки, съобщи "Фокс Нюз". "Разширяването на веригата за доставки на суровини за ваксината отне по-дълго от очакваното време. Важно е също така да се подчертае, че резултатите от клиничните тестове закъсняват от първоначално планираното", каза говорител на компанията.

"Pfizer" и германският й партньор "BioNTech" се надяваха да произведат 100 милиона ваксини до края на годината, но броят на планираните дози сега е намален наполовина - на 50 милиона.

"Pfizer" получава суровини от доставчици в САЩ и Европа. Разширяването на производството на компоненти за ваксината миналия месец се оказа предизвикателство. В този момент компанията очаква също все още резултатите от последните тестове, заявява производителят.

Компанията не уточни какви компоненти за производството липсват. Ваксините обикновено съдържат материали, които включват антивирусни агенти, антисептични течности, стерилна вода и ДНК елементи от самия вирус, които не причиняват тежки симптоми, но задействат имунната система да произвежда антитела.

Масова ваксинация в Москва

В Москва започна масова ваксинация срещу COVID-19 с разработената в Русия ваксина СПУТНИК-V. Ваксинацията е доброволна и безплатна. Тя е дълбокозамразена и преди поставяне трябва да се размрази. Организмът добива имунитет 42 дни след първото поставяне. Предимство имат хората, изложени на най-голяма опасност от заразяване - лекари, учители и социални работници.

Според данните на руските здравни власти, по време на тестовете на СПУТНИК-V едва 1,5 процента от доброволците са се разболели от COVID-19, съобщи БНТ.

COVID-19 по света: Затварят Италия за Коледа и Нова година

Швейцария реши да остави ски-курортите си отворени, но обяви по-строги ограничителни мерки срещу коронавируса, включително забрана за пеене извън семейна обстановка и в училищата. Страната избра различен подход от съседните - Италия, Франция и Германия, които искат спиране на зимните спортове през коледно-новогодишните празници, а Австрия направи ски ваканциите практически невъзможни. Швейцарските зимни курорти могат да работят след 22 декември само с одобрение на властите. От 9-ти декември закритият транспорт, включително кабинкови лифтове и влакове ще може да работи с капацитет две трети.

Австрия започна масово доброволно тестване на населението за COVID-19. Началото беше в три от деветте провинции на страната, включително Виена. Целта е откриване на възможно повече заразени преди семейните събирания за Коледните празници. Масови тестове проведе и съседна Словакия, но там те бяха задължителни.

Сръбският премиер Ана Брнабич откри в Белград новопостроена болница с хиляди легла за пациенти с коронавирус. Лечебното заведение разполага с интензивно отделение за 250 болни на спомагателно дишане. На 15 декември ще бъде открита COVID болница и в Крушевац. Междувременно Сърбия получи 20 дози от руската ваксина "Спутник" за лабораторни тестове.

Гробищният парк в Солун разкрива нови парцели за жертвите на коронавируса. Вторият по големина гръцки град трайно има повече заразени от столицата Атина. Гърция удължи до 14 декември затварянето на страната. Болниците в Северна Гърция са препълнени.

Избраният за президент на САЩ Джо Байдън не планира ваксинирането на американците срещу Covid-19 да бъде задължително, предадоха световните агенции. На пресконференция в своя щаб в Уилмингтън, щата Делауер, Байдън каза и че не възнамерява да въведе задължително носене на маски в цялата страна. В същото време той припомни, че след като положи клетва като президент на 20 януари, ще призове американците да носят маска поне 100 дни след церемонията по встъпването му в длъжност, съобщи БНР.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама