БСП е изготвила свой план, който е алтернатива на Националния план за възстановяване и устойчивост на България на правителството.
Според левицата планът на правителството ограничава възможностите за развитие на България, тъй като вместо да очертае структурните проблеми, да подреди приоритетите и да предложи стъпки за решаването им, той е механичен сбор от отделни проектни идеи, без връзка помежду им.
Републиканци за България: Планът на Дончев е за „усвояване“ до последно
„Не можем да позволим отиващото си правителство на Борисов да представи този слаб план в Европейската комисия. Това ще лиши България от възможности за икономически растеж, увеличаване на доходите, реформи в здравеопазване и образование”, категорична е Корнелия Нинова, цитирана от пресцентъра на партията.
В алтернативния план на БСП основни теми са дигитализация, зелена икономика, борба с неравенствата и с корупцията.
Планът се базира на стратегическия за левицата документ - „Визия за България“ и предвижда промени в модела на здравеопазване и образование, промени в областта на екологията, изграждане на интелигентни градове, зелена икономика, борба с демографската криза и корупцията.
Очертани са шест основни момента в него:
- Електронна здравна карта и здравно досие, съдържащи данни за размера на здравните вноски на всеки, колко пъти и къде е лекуван, от кого и колко е струвало.
- Единна електронна образователна система с информация за всеки ученик и студент в кое училище учи, колко, колко отсъствия има, кой му преподава, колко често то оценява.
- Единен електронен данъчен регистър, обединяващ информация за имуществото, доходите, които има едно лице и помощите, които получава.
- Национална електронна система по заетостта, свързваща всички бюра по труда на територията на страна с данни за безработицата по области, търсещите работа и търсещите социални помощи.
- Единна информационна система, обединяваща пазарите на селскостопанска продукция с платформа за електронна търговия за достъп на фермерите до пазарите и големите търговски вериги.
- Национален електронен поземлен регистър, с който се решава въпроса с т. нар. “бели” и “червени” петна в земеделието, кой взема субсидии, за какво ги получава, количество произведена продукция.
Добави коментар