Тази година в надпреварата за гласове и надцакването с обещания партиите се фокусираха върху техническите паспорти на сградите.
Техническите паспорти са задължителни за сградите строени след 2007 г., но малка част от по-старите сгради разполагат с такива. Те обобщават информацията за изграждането и въвеждането им в експлоатация, състоянието на всички елементи от конструкцията им и техните инсталации. Отговорността за изготвянето на тези паспорти бе оставена на живеещите в тях, разходите - също.
Декември 2022 г. бе срокът, в който сградите в страната трябва да имат изготвени технически паспорти.
Срокът обаче бе посрещнат с недоволство от страна на собствениците на жилища заради разходите и малкото оставащо време. Прогнозните изчисления показват, че паспортът за стандартно панелно жилище от 60 кв. м ще струва между 240 и 480 лв. Липсата на документация обаче може да оскъпи паспорта, защото ще се наложи специални лаборатории да обследват сградите. Ето защо управляващите дадоха назад и решиха да променят първоначалния план.
ГЕРБ предлага още две години отсрочка и помощ от държавата
Новината за това идва насред предизборната кампания и бе съобщена не чрез официално съобщение от правителствената пресслужба или пресцентъра на ресорното министерство - МРРБ, а от личния Фейсбук профил на зам. регионалния министър Николай Нанков, който води листата на ГЕРБ в Ловеч. Само месец по-рано обаче колегата му Валентин Йовев, който също е зам.-министър на регионалното развитие, бе категоричен, че нова отсрочка няма да има.
Какво се промени за толкова кратък период? Да не си помислите, че са изборите – не, пандемията е. Нанков мотивира решението си с думите, че „пандемия не е точното време, в което да добавяме още една грижа към всекидневието на българите“. (Въпреки че вече цяла година живеем в условия на пандемия). Освен това той уверява, че в управленската си програма ГЕРБ поема ангажимент за осигуряване на бюджетни средства за подпомагане на процеса на паспортизация, като за целта ще се създаде специален фонд.
„Обмисляме и въвеждане на етапност в новите срокове за различните строежи в зависимост от големината и спецификата им и предпоставката да създадат опасност за живеещите в тях“, добавя Нанков.
Той напомня, че изискването за технически паспорти на сградния фонд е от 2006 г. и сроковете са били удължавани четири пъти. „Качествено подготвените технически паспорти ще осигурят професионална експертна информация, която да подпомогне гражданите при планиране на управлението и поддържането на техните жилищни сгради. Затова не трябва да се изработват под натиска на изтичащия срок“, подчертава той.
Къде е уловката? Уловката, разбира се, е в детайлите - това е предложение, а не промяна в действащите към момента текстове. А и както самият Нанков намеква всичко това е заложено в управленската програма на ГЕРБ т.е. след евентуална победа на изборите.
БСП също с предлага държавна помощ и създаването на електронна платформа
БСП също предлага решение на проблема... след изборите. Левицата предлага МРРБ да събере по служебен път документите за всички сгради от отделните общини и да създаде електронна платформа. От партията също предлагат държавата да заплаща обследването за хората и да подпомага общините чрез два финансови механизма: целево от държавния бюджет и със средства от Плана за възстановяване и устойчивост.
БСП наастоява още за създаване на списък на фирмите и специалистите, лицензирани за обследване и
изготвяне на технически паспорти, ойто да бъде публично достъпен на дигиталната платформа.
Добави коментар