На 3 април честваме едно много значимо събитие за страната - навършват се 142 години от обявяването на София за столица на България. Историците разказват, че когато решението е взето, в залата настава еуфория, че това са първите стъпки от изграждането на една силна и независима държава. Днес е и така нареченият Българският Великден. На тази дата през 1860 година настъпва дебютът в борбата за българската църковна независимост.
Годината след Освобождението. Датата – 3 април. Софиянци свободно се движат по улиците. На всеки ъгъл ги чака тих и все още плах ентусиазъм, че земята, по която крачат е независима.
„Хора и улици“: Когато София се премести в Боровец...
Междувременно в Търново се свиква учредително събрание. На масата сядат държавници и интелектуалци. Поставена е ключова цел – да се вземе решение къде ще е сърцевината на Княжество България.
„Те са били въодушевени от самия факт, че избират столица на новата държава“, посочва Марияна Маринова – завеждащ отдел „История, етнография и движими художествени ценности“ в Софийски исторически музей, пред Нова телевизия.
Средец и София през Средновековието
Изборът не е бил лесен. „София е имала по-скоро един провинциален селски вид и в това отношение много по-добър облик са имали градове като Свищов, Русе, Пловдив, Велико Търново - разбира се, старата средновековна столица също са били претенденти да станат столица“, разказва Маринова.
Но това, което се говори на събранието, е, че София има изключително благоприятното местоположение.
Добави коментар