Учени от университета "Дюк" в САЩ са изобретили роботизирано водно конче, което се плъзга по повърхността на водата и отчита нейните pH и температура, както и други показатели, пише списание "Адванс сайънс нюз".
Миниатюрният робот, наречен „ДраБот“, е способен да достига на места, недостъпни за неговите "живи събратя". Роботизираното водно конче работи без електроника. Вместо това към крилата му е приложен самовъзстановяващ се хидрогел, който отчита моментално нивото на pH.
Данните от устройството могат да помогнат да се наблюдава състоянието на различни водоеми и да се следи за потенциалното им замърсяване.
„ДраБот“ е дълъг 5,7 сантиметра, а формата му не е избрана случайно, тъй като водните кончета са известни с изключителното си умение да се плъзгат по водната повърхност по време на полет, пише bTV.
„Бъдещите прототипи на роботизираното водно конче могат да включват вграден енергиен резервоар и резервоар за гориво, които да позволят на машините да работят по-дълго време“, обяснява Вардхман Куман, автор на изследването.
Добави коментар