Над 70 хил. души разбрали по случайност, че са останали без джипи

14:15, 26 май 21 25 5030 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Около 70 000 пациенти само през миналата година не са били уведомени, че са останали без личен лекар, обяви омбудсманът Диана Ковачева на Международната научна конференция „Основни права и медицинско право“, организирана от Института за държавата и правото. 

По официални данни, 73 лични лекари през 2020 г. са прекратили по различни причини своята практика и договори с НЗОК, но техните пациенти, които са средно между 1 000 и 2 000 души са разбрали този факт едва след като са потърсили джипито си във връзка със здравословен проблем, съобщиха от пресофиса на омбудсмана. 

Недостигът на лекари у нас ще се увеличава

Тези хора бяха поставени пред сериозен проблем, без личен лекар в ситуация на COVID, в която им е била необходима спешната му намеса, издаване на направление за специалист, за съвет или в подпомагането за решаването на здравословен проблем. Това са средно около 70 000 пациенти, които не са знаели, че техният личен лекар е с прекратена практика“, посочи Ковачева, като отбеляза, че има съвременни средства, включително чрез SMS-и, имейли, с които всеки гражданин може и трябва да бъде уведомен при такава ситуация. 

Лични лекари се сбиха с охраната на столичната РЗИ

Омбудсманът бе категорична, че това не е ангажимент на личните лекари, а на държавата, в лицето на отговорните институции. „Ангажиментът няма как да бъде на личния лекар, който прекратява практиката си, най-малкото, защото причината за това може да е и настъпила смърт. Тук категорично трябва да се намеси държавата - НЗОК, Министерството на здравеопазването, държавните институциите са тези, които трябва да решат проблема, така че хората своевременното да бъдат уведомявани“, категорична бе Диана Ковачева.

По думите ѝ през миналата година жалбите до омбудсмана в сферата на здравеопазването са над 1 000. Те са свързани предимно с достъпа до медицинска помощ в отдалечени и трудно достъпни райони, качеството на медицинските услуги, съмнения за лекарски грешки, медицинските експертизи, забавяне на експертизите, здравното осигуряване и обезщетенията, проблеми за нарушени социално-икономически права и такива, свързани с издаването на сертификати за ваксиниране.

Пътуваме в ЕС с COVID сертификат от 1 юли 

Омбудсманът изтъкна още, че към момента все още не е възможно да получиш сертификат, ако си се имунизирал с две различни ваксини като първа и втора доза. Ковачева изрази надеждата си този проблем да бъде решен възможно най-скоро.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама