Собствениците на котки, които не спират да ги снимат и да пускат кадрите по социалните мрежи, имат още едно оправдание да използват смартфоните си - за да помогнат на домашния любимец.
Канадската технологична компания Sylvester.ai е разработила приложение, анализиращо позициите на ушите, главата, присвиването на очи, има ли напрежение в муцуната и как са разположени мустаците. По този начин се разкодира дали котката изпитва болка.
Няколко научни причини да си вземете котка
Проучване, публикувано през 2019 г. в авторитетното списание Scientific Reports, установи, че т.нар. скала на котешките гримаси наистина е сериозен инструмент да оценка дали тези животни изпитват болка. Сега Мич Присйт, ръководител на Sylvester.ai, обяснява, че използват изкуствен интелект, за да се самообучава програмата с натрупването на поредица от снимки.
Според учените котките прикриват болката, защото еволюцията им е показала, че животните, които страдат, показват слабост и стават плячка. Приложението Tably опитва да помогне на собствениците им да разпознаят състоянието далеч преди болката да е станала непоносима. То може да е полезно и за млади ветеринари, казва д-р Лиз Рюей от клиника за котки в Калгари, където разработчиците са тествали алгоритъма си. „Това важи особено за млади колеги, които нямат опит с това животно и трудно диагностицират дали котката страда“, допълва тя.
По какво се различават любителите на котки и кучета
Алис Потър от британската благотворителна организация RSPCA съветва стопаните да не се предоверяват на Tably, а да оценяват състоянието на котката, като следят цялото тяло и особено опашката. „И, разбира се, трябва да се наблюдава поведението им, как се хранят, пият, ходят по нужда, спят и т.н.“, допълва тя, цитирана от „Ройтерс“ и „Дневник“.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар