Как се дава първа помощ при различните видове изгаряния

13:53, 19 авг 21 25 4684 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

Изгарянията са увреждане на кожата и подкожните тъкани в резултат на термична, химична, електрическа или лъчева травма със засягане на функцията на всички органи и системи в човешкия организъм. Начините на получаване на изгарянията в различните възрастови групи се различават.

Съвети как да действаме, за да сме максимално полезни при случаи на изгаряне дава д-р Елена Бенкова - специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия и част от екипа специалисти на Отделението по Пластична, реконструктивна и естетична хирургия на МБАЛ ВИТА, пред Vita Hospital.

Какво да не правим след слънчево изгаряне

Първото нещо, което трябва да направите при изгаряне, е да прекратите действието на поразяващия фактор. На второ място, да отстраните притискащите неща в областта на изгарянето - часовници, пръстени, гривни, колани и др. На трето място, да охладите засегната зона с хладка до студена течаща вода за около 20 минути.


Снимка: Vita Hospital

При химически изгаряния средство на избор за измиване е течаща вода, като се внимава да не попада върху здравата кожа. Не се препоръчва неутрализирането на киселинен агент със слаба основа и обратното, защото при тази химическа реакция се отделя топлина, която допълнително уврежда тъканите. После трябва да покриете засегнатия участък със стерилна марля или кърпа и да потърсите специализирана медицинска помощ.

Ако има мехури, не ги пукайте, за да не се инфектира изгорената област. Не се опитвайте да отстранявате залепнали материи за кожата – разтопен метал, цимент, стопени изкуствени дрехи, чорапи и др.“, съветва д-р Бенкова.

Как да предпазим кожата си през лятото?

Битуват различни народни средства за лечение на изгаряния - намазване с мазнина, кисело мляко, яйца, машинно масло; налагане с различни плодове и зеленчуци; поръсване със сода за хляб, пипер и всевъзможни други „бабини илачи“.

Битува и грешното схващане, че „рана не се мокри“ и че „раната трябва да диша“. Напротив, най-доброто, което може да направите след изгаряне, е да измиете областта със сапун и вода, да направите хлабава, по възможност стерилна превръзка и да посетите специализирано здравно заведение. В противен случай рискувате да инфектирате изгореното място и след няколко дни да ви се наложи да потърсите лекарска помощ. Всяко забавяне води до удължаване на лечението и до по-лоши крайни резултати“, посочи д-р Бенкова.

Не подценявайте травмата изгаряне. „Лечението не приключва със заздравяването на раните. Понякога лечението на последиците от едно неправилно лекувано изгаряне е много по-сложно и продължително от лечението на самото изгаряне. Затова ви съветвам навреме да търсите специализирана медицинска помощ, независимо от тежестта на травмата“, заяви още тя.

 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама