Въпреки решението на съда броене на контролните разписки, отпечатвани от машините за гласуване, ще има. То обаче няма да обхване всички избирателни секции в страната, какъвто беше първоначалният вариант, а 30% от тях. Това реши на днешното си заседание Централната избирателна комисия.
Секциите с машинно гласуване в страната са общо около 9400. Решението на изборните комисари означава, че над 3000 секционни избирателни комисии ще се трудят допълнително в късните часове след изборния ден, за да преглеждат на ръка отрязъците.
ВАС отмени двойното броене на резултатите от изборите
Предложението за промяната дойде от члена на комисията Емил Войнов, който е от квотата на БСП. Освен представителите на левицата в комисията, зад идеята застанаха и хората на ГЕРБ, и ИТН. Противопоставиха се комисарите на ДПС, ДБ и ИБГНИ. Това беше интересен обрат - доскоро ГЕРБ, БСП и ИТН подкрепяха искането за 100-процентово броене. Остана впечатлението за постигната компромисна договорка между тези 3 формации, която обаче не се оказа удовлетворителна за останалите три.
Дълга разпра
Около час и половина продължи обсъждането на въпроса, който се превърна в политически, откакто ГЕРБ прегърна като своя кауза въвеждането на броене във всички избирателни секции. В края на октомври ЦИК прие решение именно в този смисъл. Това предизвика сериозна съпротива от противниците на ГЕРБ и порой от жалби във Върховния административен съд (ВАС). Магистратите прецениха, че въпросът за начина и обема на проверката на разписките е изцяло в правомощията на ЦИК. Това доведе до нови сериозни сблъсъци между разделените на лагери комисари, а казусът увисна.
Броенето на машинните разписки е атакувано в съда
Пълно несъгласие имаше и по въпроса за проверката на разписките, проведена след миналите избори от 11 юли т.г. Мнението на Матева, че тази проверка е показала, че няма проблем, беше оспорено от секретаря на комисията Севинч Солакова (ДПС). Според Солакова ЦИК въобще няма становище по въпроса, а казаното до момента от нейните членове са единствено лични мнения. А накрая обяви, че на последния вот в някои машини е открит "нерегламентиран софтуер", преди изборния ден. Матева призна, че е имало неодитиран софтуер на доставчика на устройствата "Сиела Норма", но отрече това да е причинило проблеми.
Накрая се гласува и одобри предложението на Войнов. От ДПС, недоволни, че аргументите им не се чуват, не го подкрепиха. Недоволни останаха също ДБ и ИБГНИ, които настояваха броенето да се проведе от самата ЦИК, за да се снеме бремето от секционните комисии.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар