Откакто коронавирусът плъзна из целия свят и започнахме да се учим да живеем с тази мисъл, всяко кашляне или висока температура започнахме да ги тълкуваме като потенциално заразяване с COVID-19. Есента и зимата също носят със себе си обичайния сезонен грип и той често се бърка с коронавируса. Но какво е общото между тях – на този въпрос отговарят експертите от Министерството на здравеопазването във Facebooka на ведомството.
Общото между двете болести е, че са заразни респираторни заболявания, причинени от различни вируси. COVID-19 e инфекция с коронавируса SARS-CoV-2, идентифицирана за първи път през 2019 г., а грипът се причинява от инфектиране с различни грипни вируси. Сезонният грип е познат на медицинската наука отдавна.
Защо хапчетата срещу COVID-19 не могат да заменят ваксините?
Експертите уточняват, че и срещу двете инфекции има одобрени ваксини, които предпазват от тежко протичане на заболяването. А противоепидемичните мерки спомагат за ограничаване разпространението на двете инфекции. Затова е важно спазването на физическа дистанция, носенето на предпазни маски, честата дезинфекция и редовното проветряване.
Прилики и разлики
При коронавирусната инфекция отнема повече време преди заразените да проявят симптоми. Освен това развилите заболяването са заразни по-дълго. Някои от симптомите на грипа и COVID-19 са сходни. Ето защо е необходимо изследване за поставяне на точната диагноза.
Симптоми на COVID-19 и на сезонния грип са:
- - Треска или втрисане;
- - Кашлица;
- - Задух или затруднено дишане;
- - Умора;
- - Възпалено гърло;
- - Течащ или запушен нос;
- - Мускулни болки или болки в тялото;
- - Главоболие;
- - Промяна или частична загуба на вкус или обоняние (по-характерно за COVID-19).
- - Медиците посочват, че човек може да се зарази едновременно с грип и с COVID-19.
Covid-19 по света: Великобритания одобри първото лекарство срещу вируса
От Министерството здравеопазването отбелязаха, че човек може да се зарази едновременно с грип и с COVID-19. От там изтъкват още, че най-сигурният начин да се предпазим е да се ваксинираме. Препоръката на Световната здравна организация обаче е двете ваксини да се поставят през интервал от 14 дни.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар