Премиерът Кирил Петков даде сигнал, че България ще промени позицията си, с която възпрепятства кандидатурата на Северна Македония за Европейския съюз, съобщава в. „Файненшъл таймс". Пред изданието българският министър-председател е заявил, че „сме на 100% от правилната страна на политиките на НАТО и ЕС“.
„Ще предложим нова процедура по отношение на Северна Македония, много бърза, с много кратък краен срок от само 6 месеца“, казва Петков, което от изданието тълкуват като „край на пречките от страна на София пред намерението на Северна Македония да се присъедини към ЕС, след като новото правителство встъпи в длъжност“.
New Bulgarian PM pledges U-turn on North Macedonia’s EU ambitions https://t.co/sKhGOQ4UGU
— Financial Times (@FT) December 14, 2021
Той заявява още, че новото правителство ще постави преговорите със Северна Македония на нова основа. „Ще използваме работни групи, които да изготвят решения по въпроси като съвместна икономическа дейност, инфраструктура, култура и история“, коментира Петков.
Вестникът посочва, че отношенията между двете страни започнаха да се влошават през последните години, като „много българи отричат идеята за отделна македонска идентичност и език“. Цитирано е скорошно изследване на „Галъп“, според което по-малко от 10% от българските граждани казват, че изцяло подкрепят евроинтеграционните амбиции на Скопие, докато над 70% „подкрепят ветото на България“, докато не се разрешат двустранните спорове.
„Галъп“: Над 70% от българите искат уреждане на отношенията със Скопие
След като получи мандата за съставяне на правителство Кирил Петков заяви пред журналисти, че българската позиция спрямо Северна Македония ще остане същата, но стремежът му е да я „надгради“- да не се продължава само с лозунги, а чрез обща работа и комуникация да се върви към решение на двустранния спор, припомня „Сега“.
Обратът идва, след като миналата година България наложи вето на преговорите за присъединяване на съседката си към ЕС на фона на спорове за историята и идентичността.
Петков и Заев потвърдиха, че работят за деблокиране на Скопие
След първото заседание на новото правителство Кирил Петков обяви, че вече е обсъдил с макеоднския си колега идеята за работните групи и това ще бъде структурирано в най-къс срок.
Македонският премиер Зоран Заев пък съобщи в социалните мрежи, че с Петков са постигнали съгласие „да работим за решение за деблокиране на процедурата за начало на преговори за членство в ЕС“.
А какво мисли министърът на външните работи от ИТН?
Министерството на външните работи вече се ръководи от новия министър Теодора Генчовска, която е от квотата на „Има такъв народ“. От партията на Слави Трифонов вече са изразявали позиция, че Северна Македония трябва да се присъедини към ЕС, но това да се случи, след като изпълнят всички наши критерии.
„Енигматичният лидер на ИТН Слави Трифонов култивира имидж, който произтича в романтичния национализъм - в България той обхваща твърдението, че Северна Македония е етнически и културно българска“, пишат от „Файненшъл таймс“.
Кирил Петков описва ИТН като конструктивен партньор по време на коалиционните преговори, като казва, че проблемните теми ще продължат да се обсъждат, пише „Клуб Z“. „Например, в македонските учебници България не бива да бъде наричана фашистка“, казва той.
Вече няма да сме лошото дете в задната част на класната стая на НАТО и ЕС
„България иска да прекрати зависимостта си от руската енергия“, заяви Петков. Страната получава почти целия си природен газ от Русия. Газопровод, минаващ през Гърция до България, който би могъл да пренася алтернативен газ, се изгражда от повече от десетилетие. Петков отбеляза, че София вече е подписала договори за доставки на азерски газ по гръцкия маршрут и обеща да завърши българската част от изграждането възможно най-скоро.
Петков заяви още, че външната му политика ще се съсредоточи върху предотвратяването на въоръжен конфликт „навсякъде в съседство“, но че страната остава западно ориентирана.
На въпрос, свързан с репликата на Румен Радев от президентския дебат, че „в момента Крим е руски“, Кирил Петков заявява, че това не е променило официалната българска позиция по казуса с анексирания украински полуостров. Вместо това президентът „само е искал да привлече вниманието към реалността на място“, пише БГНЕС.
Радев: Няма драма - анексирането на Крим е незаконно, но в момента е руски
„Ние третираме Крим като част от Украйна, в това няма никакво съмнение“, настоя Петков. „Но искаме да сме сигурни, че ще бъдат използвани всички дипломатически средства, за да се избегне военен конфликт. Стремим се към активна и ангажираща роля на България както в ЕС, така и в НАТО“, добави той. „Вече не искаме да бъдем лошото дете в задната част на класната стая“.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Ветото го наложи онази некомпетентна женица Захариев, по нареждане на тиквун, за да угоди на продавача на европаспорти Каракачанов. Не може едно минало, да определя бъдещето на две държави, това е нелепо! И кой е изчислил процента на българите, които са за спиране на преговорите? Това значи, че спираме бъдещето и просперитета на нашите роднини в С.Македония.