COVID-19 по света: Редица европейски държави въвеждат мерки заради „Омикрон“

10:16, 18 дек 21 25 2211 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Редица европейски държави обявиха нови противоепидемични мерки, за да се справят с нарастването на заболеваемостта от коронавирус и да се опитат да забавят разпространението на новия вариант „Омикрон“, пишат световните агенции.

В кои държави ваксинацията става задължителна?

Германия постави Франция и Дания в списъка с високорисковите зони и налага задължителна карантина на неваксинираните пътници. Мярката ще се прилага също за идващи от Ливан, Норвегия и Андора.

Страната забранява и новогодишните спектакли с фойерверки за втора поредна година. Мярката включва забрана на търговия в пиротехника до новогодишните празници.

Франция намалява интервала между втората и третата доза ваксина от пет на четири месеца, като мярката влиза в сила от януари.

Забраняват се всички големи обществени тържества и пиротехнически спектакли за Нова година. Препоръчва се дори на ваксинираните да се самотестват преди да се съберат с близките си за семейните тържества за Коледа и Нова година.

Дания затваря значителна част от културния живот и обяви нови рестрикции на нощния живот в опит да ограничи варианта „Омикрон“. Театрите, кината и концертните зали затварят. Предстои да се обсъди затварянето на увеселителни паркове, конгресни центрове и музеи. Новите мерки ще важат четири седмици.

Италия обяви три района в страната за жълта зона заради повишаващата се заболеваемост. От понеделник в нея попадат Марке, Лигурия и Венето. Това означава, че там маски ще се изискват и навън.

От 17 декември за влизане в Италия се изисква тест за коронавирус от всички пристигащи, независимо от ваксинационния им статус.

Ирландия въвежда вечерен час за пъбовете, баровете и ресторантите до края на януари. Те ще имат право да работят до 20 ч. местно време.

Ограничава се и броят на хората, които могат да присъстват на големи тържества и прояви на закрито. За сватбите ограничението е до 100 души, а тържествата ще могат да се провеждат до 20 ч.

В Нидерландия здравните експерти заговориха за пълен локдаун с забавяне на разпространението на „Омикрон“. Там действа забрана за баровете, ресторантите и повечето магазини да работят от 17 до 05 ч. Тя ще продължи да действа до 14 януари.

В Австрия пък министерството на здравеопазването съобщи, че от понеделник, 20 декември, се въвеждат по-строги мерки за влизане в страната с цел ограничаване на разпространението на варианта „Омикрон“ на коронавируса. Според новата наредба в страната се допускат единствено ваксинирани и оздравели лица, останалите са длъжни да спазват 10-дневна карантина. Изключение правят децата, бременните и хората, освободени от ваксина по медицински причини. Самоизолацията може да бъде избегната чрез актуален PCR тест или доказателство за направена ваксина.

Децата на училищна възраст трябва да представят доказателство за направен тест. Децата под 12 години не подлежат на тези правила, но са длъжни да се изолират под карантина както и придружаващите ги възрастни. Преди да влязат в страната трябва да се регистрират на страницата Pre-Travel-Clearance.

Австрийските граждани, гражданите на ЕС и на ЕИП, както и лицата живеещи в Австрия трябва да представят при влизане в страната доказателство, че са ваксинирани или са преболедували COVID-19. За хората без такъв документ се предвижда 10-дневна карантина, която може да бъде прекратена при представяне на отрицателен тест. И в този случай е необходима регистрация преди влизане в Австрия.

В допълнение към по-строгите правила за влизане в страната към държавите с висока опасност от зараза се добавят Ангола, Замбия и Малави. Преустановяват се директните полети от тези страни, пише bTV. 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама