България в епицентъра на сблъсъка между Русия и НАТО

22:33, 21 яну 22 / Политика 25 2256 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

България очаквано се оказа в центъра на напрежението между НАТО и Москва заради струпването на руски войски около Украйна в последните седмици.

Руското външно министерство поиска силите на НАТО да напуснат България и Румъния, въпреки че Алиансът вече отхвърли искането да напусне приетите след 1997 г. страни членки. 

НАТО няма да изтегли войските си от България, за да угоди на Русия

„Гаранциите в сферата на сигурността, които Русия иска да получи от Запада, включват клаузи, изискващи силите на НАТО да напуснат Румъния и България", посочи в изявление руското външно министерство, цитирано от Mediapool.

Москва поиска юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяването си.

Отговаряйки на въпрос какво ще означава това за България и Румъния, които се присъединиха към НАТО след 1997 г., руското външно министерство каза, че Русия иска всички чуждестранни войски, оръжия и друга военна техника да бъдат изтеглени от тези страни.

НАТО отхвърли искането на Русия

НАТО отхвърли изискването на Русия. Пактът няма да се откаже от способността ни да се защитаваме, включително и чрез присъствието на войски в източните части на Алианса.

"Руските искания ще създадат членове на НАТО от първа и втора класа - нещо, което не можем да приемем", заяви говорителят на Пакта Оана Лунгеску, цитирана от БНР.

В същото време Русия обеща, че ще има "най-сериозни последици", ако Вашингтон продължи да пренебрегва поисканите от нея гаранции за сигурността. Това е казал руският външен министър Сергей Лавров на своя американски колега Антъни Блинкън по време на разговорите в Женева, предаде агенция "Новости". 

Премиерът: България е суверенна държава

България е суверенна държава и отдавна сме направили своя избор, ставайки член на НАТО и като такъв решаваме сами да организираме отбраната на страната си в координация с нашите партньори, заяви премиерът Кирил Петков от парламентараната трибуна.

Той призова Руската федерация да остане ангажирана в диалога за деескалация на напрежението и да работи за по-сигурна Европа. Вашингтонският договор не предвижда втора категория страни-членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно и в ограничен обем, заяви още Петков. Изслушването му по казуса бе поискано от ГЕРБ. Партията настоява още президентът да свика извънредно заседание на КСНС заради ситуацията.

Радев: Не приемаме ултиматуми

Позиция по казуса публикува и президентът Румен Радев. „Настояването на Русия за изтегляне на силите на НАТО от България е неприемливо и безпредметно. В страната ни няма постоянно базирани съюзнически контингенти и бойна техника. Суверенното решение за подобно постоянно присъствие или временно разгръщане принадлежи на България, в съответствие със съюзните ни ангажименти. Страната ни не приема ултимативни искания от когото и да било“, категоричен е държавният глава.

Стефан Янев: България сама решава каква да бъде линията ѝ на поведение

С позиция излезе и военният министър Стефан Янев. В нея той посочва, че към момента Руската федерация не е представяла пред България притеснения за собствената си сигурност. „Успехът на прилаганите дипломатически средства за деескалация на напрежението и за разрешаването на възникналите конфликти зависи от волята и искреното желание на ангажираните страни да водят ефективен, прагматичен и смислен диалог. Ултимативният подход от друга страна не просто е неконструктивен, но би довел до последваща ескалация, от която никой в крайна сметка няма интерес. В този смисъл поведението, демонстрирано от Руската Федерация, трудно би могло да се впише в рамките на усилията за разрешаване на проблемите на сигурността по пътя на диалога и дипломацията“, посочи той и почерта, че България е суверенна държава, която сама решава как да дефинира и реализира своята вътрешна и външна политика, каква да бъде линията ѝ на поведение в международните отношения, респективно – в какви съюзи да участва.

Испания и Нидерландия пращат изтребители на наша територия

На този фон Испания и Нидерландия готвят позиционирането на военни изтребители на наша територия. Испания изпрати военни кораби да се присъединят към военноморските сили на НАТО в Средиземно и Черно море. Правителство в Мадрид обсъжда изпращането на изтребители у нас. Според испански медии става дума за изтегляне напред във времето на испанското участие в постоянните военноморски групи на Алианса, както и за изпращане на самолети „Eurofighter" в България до края на февруари. Става дума за мисия - наблюдение на въздушното пространство на съюзник заради полетите на руски самолети, които летят в зоната на отговорност без да се идентифицират. Нидерландия също се готви да изпрати два изтребителя F-35 у нас. Те също ще се включат в мисията по охрана на небето на НАТО.

България все още разполага само със старите съветски изтребители МиГ 29 и е силно затруднена да контролира въздушното пространство, предвид и продължаващите руски провокации над Черно море.

Преди ден българският военен министър Стефан Янев каза, че в момента се разглеждат три сценария за действие, ако стане война в Украйна с оглед на напрежението с Русия. Според него българската армия може да реагира адекватно на такъв тип конфликти в близост до българските граници.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Тъй 15:07, 21 яну 22

Добре че е Америка и нато.Всички работим на запад много яссно че сме със НАТО И ЕС.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама