Какво казаха Кирил Петков и Иван Гешев пред евродепутатите?

13:16, 27 яну 22 / Политика 25 2192 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

„Засилен диалог с европейските институции и по-сериозен мониторинг“ е поискал пред евродепутати главният прокурор Иван Гешев, който днес бе изслушан от мониторинговата група за наблюдение на демокрацията в Европейския парламент. Групата следи развитията във всички държави членки на ЕС, като това е третото поред заседание с участието на представители на българските институции. 

„Посланието ни е, че прокуратурата е изключително пристенена, че през последните месеци сериозно се заличава постигнатият напредък след приемането на България в ЕС по линия на върховенството на правото и правата на човека (…) Не се чувствам горд като българин да го кажа, но към момента аз и прокуратурата смятаме, че е нужен по-сериозен диалог с европейските институции, включително и по-сериозно наблюдение на България, включително по новия Механизъм за върховенство на закона“, обясни Гешев след изслушването, цитиран от bTV.

Той посочи, че анализът на прокуратурата на последните два парламентарни избора е показал „заобикаляне на закона“ и претърсвания без съдебно разрешение спрямо малцинствени групи и инвалиди, като има „нарушения, които може да съставляват престъпление“. Иван Гешев коментира още, че се наблюдава и притеснителната тенденция за възраждане не само на корупцията, но и на престъпността от началото на 90-те години. 

МВР се опитва да изземе правомощия на съдебната власт. Не българската прокуратура води война с институциите. Единствената война, която смятаме да водим е срещу престъпността", каза още главният прокурор, цитиран от Нова телевизия. Той заяви, че Прокуратурата е готова да участва в процеса на съдебната реформа, но реформата трябва да има и в съда, и в МВР.

Отчетността на главния прокурор зависи от законодателя. Аз нямам проблем всеки месец да бъда изслушван. Ако някой се вълнува от отчетността, докладът за дейността на прокуратурата е внесен от май месец миналата година. Още никой не ме е извикал да ме изслушат. Вече сме януари“, добави Гешев.

Главният прокурор заяви, че европейските депутати не са го питали нито за Барселонагейт“, нито за случая с кюлчетата от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов.

Петков: Прокуратурата не работи, няма как да излъжеш евроинституциите с добри думи

Няма как през общи шаблонни думи да се избяга от липсата на добро правосъдие в България, на всички е ясно, че прокуратурата не работи добре – какъвто и език да използвате, когато видите фактите, виждате, че тя не работи добре. Това каза пред журналисти премиерът Кирил Петков, след като беше изслушан от мониторинговата група за наблюдение на демокрацията в Европейския парламент.

Много бих се радвал да имаме максимално засилен мониторинг – колкото повече, толкова по-добре. Няма как да излъжеш европейските институции с хубави думи, хората са достатъчно интелигентни, за да разберат кога нещо е фалшиво и кога нещо е истинско“, подчерта Петков.

По думите му с промените, заложени в Плана за възстановяване, „главният прокурор вече няма да бъде само с Господ над главата си“ и ще има съдия, който ще има право да го разследва. Според Петков Обвинител №1 трябва да има различна от сегашната си роля и да е по-скоро администратор на процесите в прокуратурата.

Според мен хората, които са в основата на корупцията в България, са сигурно 20 човека“, коментира министър-председателят. Като пример той даде ББР и компаниите с големи кредити, за четири от които по думите му има косвени данни за свързаност с Делян Пеевски от ДПС. Петков обясни, че е много важно действията по линия на пресичането на корупцията да са изключително прецизни и съобразени със закона, защото „най-лошото би било, ако направим грешки и не съберем реалните доказателства и накрая държавата да им плати обяда“.

Надявам се, че още с промяната в КПКОНПИ ще имаме един доста реален инструмент да действаме по въпросите“, допълни Петков, като подчерта, че се работи в срокове, но няма как нещата да се случват бързо, защото някои законови промени изискват гласа на 2/3 от депутатите. „България за първи път има истински положително желание да се справи с проблемите на корупцията. Не сме тук, за да обещаем неща, в които не вярваме“, категоричен беше Кирил Петков.

 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама