„Продължаваме промяната“ се ползва с декларативната електорална подкрепа на 19,6% от пълнолетните българи, на втората позиция са ГЕРБ – с 14,2%. Данните са на база всички имащи право на глас у нас в открит въпрос. 7,9% посочват ДПС, 6,1% – ИТН. БСП е с 5,5%, ДБ – с 3,4%, „Възраждане“ – с 2,5%, ВМРО – с 1,1% и „Изправи се.БГ“ – с 1% от всички имащи право на глас. Най-голямото натрупване, по традиция, е при онези, които заявяват, че няма да гласуват или не биха подкрепили никого – общо 35,2%. Това показват данните от редовното месечно независимо изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ по метода „лице в лице”, представително за пълнолетното население на страната.
Снимка: „Галъп“
Индикаторите, които агенцията ползва обаче, показват различна степен на твърдост на различните електорати. Например, този на ПП е още по-скоро мрежа, отколкото твърд електорат. Подкрепата за друга още изграждаща се формация като „Възраждане“ вероятно пък остава донякъде скрита и би проявила своята мобилизация в конкретно положение на избори. Нишата на „Възраждане“, отчетена в нивата на общо доверие към партията, се е увеличила три пъти в последната година.
Следва да се има предвид, че 66% у нас са срещу зеления сертификат, а в негова подкрепа се обявяват 23,6%, докато останалите се колебаят. Това означава, че анонсът на правителството за срочно отпадане на сертификата e в съзвучие с обществените настроения и е дошъл навреме.
Като че ли в последните месеци има известна ерозия на подкрепата при ИТН, както и известна загуба на авторитет при БСП и ДБ – като резултат и от изборния резултат през ноември. ДПС пък се колебае в традиционните си нива. Всички тези формации са в състезанието за следващ парламент, ако изборите бяха сега, като ДБ и „Възраждане“ остават по-близо до потенциалната бариера. Разбира се, конкретната изборна бариера се изчислява на база гласуващи, а тук са представени данни сред всички имащи право на глас. Под тази бариера сега успяват да се отличат единствено ВМРО и формацията на Мая Манолова.
Перспективата за нови предсрочни избори обаче се отхвърля категорично. 55,6% от запитаните са против нови избори, 17,5% приемат подобна перспектива. Останалите се затрудняват да формират мнение. Това означава и умора от отминалата година на избори, и липса на жизнена политическа алтернатива в масовите очи.
Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 3 и 11 февруари 2022 г. сред 803 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Няма държава в света с паметници на Русия. Само у нас има празник на 23 февруари.Костадинов от Възраждане излизат на протест в сряда.Да се почитат и славят чужди герои на Деня на армията е Ден на Червената армия и на 9-ти май на Съветската армия.По времето на Живков Деня на Октомврийската революция беше официален празник и почивен ден.Задължителни манифестации пред Мавзолея на другата мумия Георги Димитров героя от Лайпцигския процес за пожара на Райхстага.Той не беше в Берлин по време на пожара.Заловен е полуголия 24-годишен нидерландски комунист Маринус Ван дер Любе.Счупил е прозореца да влезе в парламента.Признава, че е сам и това да послужи за знак за всеобщо въстание и бунт срещу Хитлер.По време на II Световна война с Хитлер има най-големия геноцоцид с изтреблението на комунисти,евреи и Съпротивата в Европа. 30.01 1933 г.лидерът на национал-социалистите Адолф Хитлер става канцлер, без да разполага с мнозинство в Райхстага парламента в Берлин.Наредил е да се запали сградата