1 287 079 – толкова думи са били изречени от парламентарната трибуна в първите три месеца от живота на 47-то Народно събрание. Това показва анализ на фондация „Стража“, направен специално за bTV.
За да си представите колко много е това – броят думи на „Война и мир“ на Толстой (561 304, ако трябва да сме точни) е наполовина по-малък. Ако направим сравнение с първото тримесечие на 44 НС, тогава обемът на парламентарната реч е бил с около една четвърт по-малък – 840 139 думи.
Почти цялата разлика идва от по-активното говорене на народните представители (а не толкова на ръководството на НС, докладчици и представители на изпълнителната власт).
В тази дисциплина традиционно опозицията води убедително, като често основната партия извън властта е с резултат почти колкото на всички останали, взети заедно.
По време на миналия пълен парламент „БСП за България“ са 234 365 думи срещу 122 949 за управляващите тогава ГЕРБ. Сега ГЕРБ-СДС са с 348 714 (при 62 547 за мандатоносителя „Продължаваме промяната“).
Кои са най-изявените говорители в парламента?
- Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС е изрекъл 31 032 думи
- Цончо Ганев от „Възраждане“ е с 27 801 думи
- Лидерът на националистите Костадин Костадинов е трети с 26 284;
- Тримата най-активни от ГЕРБ (Христо Гаджев, Десислава Атанасова и Тома Биков) заедно са казали повече, отколкото цялата група на ПП;
- Най-активният оратор от управляващите (Любомир Каримански от ИТН) е едва 15-ти;
- В топ 30 няма нито един народен представител от „Продължаваме промяната“;
- В 44 НС сред 15-те най-активни депутати има трима от управляващите;
Какви процедурни хватки се прилагат?
- Четирикратно е скочил броят на процедурите по начина на водене, като те са предимно от ГЕРБ-СДС и ДПС;
- Най-много такива процедури са правили Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС), Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС) и Мустафа Карадайъ (ДПС);
- В 44 НС е имало само една 15-минутна почивка по искане на парламентарна група. В 47 НС вече са 32 с обща продължителност от 10 часа. Най-много са от ГЕРБ-СДС, като следват ПП и ДПС.
- Рекорден брой процедури по начина на водене, лични обяснения, декларации и почивки е имало на заседанието на 21 януари т.г. – цели 40. Тогава депутатите работиха близо 15 часа, удължиха действието на някои текстове от стария бюджет, задвижиха избора на нов председател на КЕВР и изслушваха премиера Кирил Петков.
„Стража“ са група независими експерти, които изследват работата на парламента.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар